четврток 2 февруари, 2023

Кузман Атанасов Шапкарев (Охрид, 1 февруари 1834 – 18 март 1909)

Кузман Атанасов Шапкарев (Охрид, 1 февруари 1834 - Софија, 18 март 1909) — еден од најзначајните собирачи, публикатори и афирматори на македонски народни умотворби...

4 февруари 1872- Роден македонскиот револуционер, јунак и учител ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

Ѓорѓи Николов Делчев, попознат како Гоце Делчев (Кукуш, 4 февруари 1872 - Баница, 4 мај 1903) — македонски национален херој, учесник во македонското револуционерно движење, деец на Македонската револуционерна организација, апостол и срцето на револуционерна Македонија, идеолог, организатор и...

24 јануари 1991- Излезе првиот број на неделникот “Пулс“

На 24 јануари 1991 година во  издание на НИП „Нова Македонија, излезе првиот број на независниот македонски неделник „Пулс“. Кога во Македонија постоеја дневни печатени...

11 јануари 1920 – Роден е Славко Јаневски

Славко Јаневски (Скопје, 11 јануари 1920 — Скопје, 20 јануари 2000) — истакнат македонски раскажувач, романописец, поет, филмски сценарист, есеист и сликар. Долги години бил член на МАНУ и Друштвото на писатели на...

Уникатниот проект “КОРЕНИ” на Нико Ѓоргиевски, во Битола!

На 10.12.2022 во Офицерскиот Дом во Битола, ќе биде концертно претставен уникатниот проект на Нико Ѓоргиевски, насловен “КОРЕНИ”. Нико Ѓоргиевски – “Корени е проект што...

5 ноември 1968- Во МНТ била одржана премиерата на операта “Цар Самуил“ од Кирил...

5 ноември 1968- Во МНТ била одржана премиерата на операта “Цар Самуил“ од Кирил Македонски. Кирил Македонски (Битола, 19 јануари 1925 - Скопје, 2 јуни 1984) — македонски композитор, автор на првата македонска...

1 ноември низ историјата во светот- 1946 година, ООН го формираа УНИЦЕФ

1512 Таванот на Систинската капела во Ватикан, насликан со фрески од Микеланџело, за првпат ѝ е претставен на јавноста. 1755 Во катастрофалниот земјотрес проследен со цунами што го зафатија Лисабон загинаа 60.000 луѓе. 1943 Единици на бартаљонот „Мирче Ацев“ по двочасовни...

26 октомври 1689- Пиколомини го запалил Скопје

По наредба на австрискиот генерал Силвио Пиколомини, австриската војска го запали Скопје, кое гореше два дена. Австријците го запалија градот за да се спасат од епидемијата...

3 октомври 1995- Извршен атентат врз македонскиот претседател Киро Глигоров

3. октомври 1995- Врз претседателот на Република Македонија Киро Глигоров е извршен атентат. Глигоров го преживеа атентатот со тешки повреди во пределот на главата. На...

23 септември -Есенска рамноденица

23 септември — 266-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (267-и во престапна година). Остануваат 99 денови до крајот на годината. Во астрономијата - вообичаената дата на која настапува есенска рамноденица (првиот ден...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }