Денес се славеше Рамазан Бајрам

17

Денес 10.04.2024 година, се славеше Рамазан Бајрам, голем ден за муслиманите низ целиот свет.
Рамазан Бајрам (Еид ал Фитр) е еден од најважните верски денови во исламот. Заедно со Курбан Бајрам (Eid al-Adha), двата празници играат централна улога во негувањето на духот на заедницата, посветеноста и сочувството меѓу муслиманите ширум светот. И двата бајрами се главни празници во исламскиот календар, но сепак имаат различно значење и причини за нивното празнување.
Рамазан Бајрам или Еид ал-Фитр го означува крајот на Рамазан, светиот месец на постот и е прослава на благодарност до Алах што им дал сила на муслиманите да го завршат својот пост. Тоа е време за добротворни цели, заедница и семејни собири. Го нагласува прекинувањето на постот и често се нарекува „Фестивал на прекинување на постот“.
Историското значење на Рамазан Бајрам не е поврзано со конкретен настан што се случил на тој ден, за разлика од некои други исламски празници.
Наместо тоа, неговото празнување е пропишано од исламската традиција и Светото писмо како ден што го означува крајот на Рамазан, светиот месец на постот.
Прославувањето на Рамазан Бајрам- Еid al Fitr се заснова на исламскиот лунарен календар, кој се случува на првиот ден од Шавал, месецот по Рамазан.
Потеклото и заповедта да се прослави Рамазан Бајрам доаѓа директно од хадисите (изреките на пророкот Мухамед) и Куранот. Пророкот Мухамед ги вовел Еид ал-Фитр и Курбан Бајрам (Празникот на жртвите) како денови на славење и благодарност до Алах за муслиманите.
Еид ал- Фитр или Рамазан Бајрам е, според тоа, е Ден на радост и благодарност за силата и дисциплината што ја одржуваат муслиманите за време на Рамазан, месец на пост, зголемено обожавање, милосрдие и размислување за Куранот.
На Рамазан Бајрам, муслиманите вршат посебна молитва (Salat al-Eid), давање милостина за сиромашните (Zakat al-Fitr) и прославување со семејни и општи собири, споделувајќи оброци и давајќи подароци.
Оваа свеченост е одраз на радоста, братството и заедничкиот дух на исламот, поттикнувајќи чувство на обновување и посветеност на верата.
Рамазан Бајрам, како важен исламски празник го означува крајот на Рамазан, светиот месец на постот. Муслиманите ширум светот го слават како ден на гозба и радост по еден месец на длабоко духовно размислување, молитва и пост од утро до зајдисонце.
Значењето и причините за прославување на Рамазан Бајрам се повеќекратни:
Прво тоа е ден на завршување на Рамазан, па Еид ал-Фитр се слави како признание за завршувањето на месецот Рамазан, период посветен на постот, молитвата, размислувањето и заедницата. Тоа се смета за награда од Алах за верниците кои го поминале месецот постејќи и се занимавале со духовно размислување.
Тоа е и ден на благодарност кон Алах за помошта и силата што им ја дал во текот на претходниот месец и за како што сметаат тие божественото водство во форма на Куранот.
Тоа е исто така и ден на добротворност и великодушност. Пред молитвата Бајрам, муслиманите се обврзани да дадат специфичен облик на добротворни цели, познат како Закат ал- Фитр.
Овој чин гарантира дека дури и помалку среќните можат да учествуваат во прославата со тоа што ќе имаат доволно за јадење. Самиот Бајрам се карактеризира со давање подароци, споделување храна со соседите, семејството и пријателите, и давање добротворни донации, нагласувајќи го духот на заедницата и великодушноста.
Рамазан Бајрам е и ден на социјални врски и простување, време за семејни и собири во заедницата. Ги негува социјалните врски и духот на заедницата со зближување на луѓето во празнична атмосфера. Тоа е, исто така, време за простување и правење измени, зајакнување на врските во муслиманската заедница, како и ден на обновување на верата и посветеноста. Прославите на Рамазан Бајрам служат како време за муслиманите да ја обноват својата вера и посветеност на исламските принципи. Тоа се смета и како можност да се размислува за растот постигнат за време на Рамазан и да се пренесат научените лекции и дисциплини во остатокот од годината.
Затоа, Рамазан Бајрам е повеќеслојна прослава, која го означува не само крајот на постот, туку и духовно обновување и посветеност на вредностите на исламот. Време на радост, заедница и благодарност, длабоко вградени во исламската традиција и вера.
Од 2007 година по предлог на владата која ја предводеше Никола Груевски и со одлука на парламентот денешниот ден е прогласен за неработен ден за сите граѓани на Македонија. Тоа е во знак на почит кон припадниците на исмалската вероисповест во Македонија кои се околу една третина од населението во земјата.
Овој празник кој доаѓа по периодот на размислување, духовен раст и обновување, во основа отелотворува принципи на емпатија, милосрдие и дух на заедницата и е период кога вредностите на сочувство, великодушност и заедништво живописно се оживуваат, збогатувајќи го нашето општество како целина.
Посветеноста на овие принципи за време на светиот месец Рамазан е извор на инспирација за верниците муслимани.
Тоа нѐ потсетува на силата која се наоѓа во единството и важноста од почитување и разбирање меѓусебните верувања и традиции.
Рамазан Бајрам на сите припадници на исламската верска заедница да им донесе мир, радост и просперитет.
Честит Рамазан Бајрам!

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.