29 април 1968- Мјузиклот “Коса“ премиерно бил прикажан на Бродвеј

1198

Мјузиклот „Коса“ — претставително дело на хипи-движењето и пацифизмот ,бл премиерно прикажан на Бродвеј во Њујорк, САД. Овој Мјузикл како ништо дотогаш имал влијание врз проширување на пацифизмот, мировното движење, слободата на луѓето и љубовта. Мјузиклот е поставуван повеќе пати после тоа, ширум САД и на другите континенти.

Бродвеј е широк булевар во Менхетен, Њујорк. Тоа се протега од Бронкс до кругот на Вестчестер. По должината на улицата има голем број на плоштади и паркови, вклучувајќи го Тајмс сквер, кој е можеби најпознатата улица, како и многу театри.

Бродвеј е создаден по хармоничен ортогонален аранжман на Менхетен кон крајот на 19 век, иако патеката има многу подолга традиција. Пред колонизацијата, Бродвеј бил основен пат за Индијанците, како најбрз трансфер од еден крај на островот до друг.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.