Бејби Лазања ќе ја претставува Хрватска на „Евровизија 2024“

28

Бејби Лазања со песната „Рим тим таги дим“ е победник на овогодишниот фестивал „Дора“, и ќе ја претставува Хрватска на „Евровизија“ во Малме, Шведска, во мај 2024 година.

Пејачот, чие вистинско име е Марко Пуришиќ, пред новинарите победата му ја посвети на семејството.
Победата на Бејби Лазања предизвикува поделени мислења и контроверзии во хрватската јавност.
Бејби Лазања доби 74 поени од жирито и 247 според гласовите од публиката.
Инаку, тој влезе во натпреварот како резерва, т.е. замена за пејачката За-За, но таа ја поздрави неговата победа.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.