среда 29 мај, 2024

ЕКСКЛУЗИВНО: Концерт на Националниот џез оркестар со Греми-добитник, тапанарот Џон Рајли и светски познатиот...

  Националниот џез оркестар го најавува следниот настан за оваа сезона - Концерт на Националниот џез оркестар со гостите Џон Рајли (тапани, на фотосот) и,...

Кајли Миног денес полни 56 години

Кајли Ен Миног е родена на 28 мај 1968 година, во Мелбурн, Викторија, Австралија, таа е австралиска пејачка, текстописец и глумица, која е добитник...

Резултати од конкурсот за Фестивалот  „Ех, таа серенада 2024″

Автори, композитори, текстописци и вљубеници во староградската музика. Со особено задоволство ги објавуваме резултатите од конкурсот за мелодии кои ќе бидат дел од фестивалот...

Нѐ напушти засекогаш музикологот Костадин Костадиновски

Скопје 27.05.2024 Вчера во Скопје, за време на одржувањето на Фолк фестивалот во Валандово, на кој беше еден од основачите, почина музикологот Костадин Костадиновски. Костадиновски освен...

Меѓународен танцов фестивал Credеnce Dance второ издание

 Факултетот за музичка уметност при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ Скопје е организатор на вториот по ред Фестивал за класичен и современ танц Credеnce Dance Festival кој...

 „Хрватски гитарски квартет“ утревечер во Македонската филхармонија

Познати дела од класичната музика, до композиции од хрватски автори ќе изведе Хрватскиот гитарски квартет.   Утревечер, 28 мај 2024 година, во 20.30 часот, на големата...

Одбројуваме: 10 дена до стартот на Офф-фест

Дваесет и третото издание на нашиот најголем и најзначаен фестивал на музиката на светот ќе се одржи од 6 до 9 јуни во Националната...

Ема Попивода нѐ прошета во својот свет, во Аудиокултура 

  Интимниот концерт на Ема Попивода во културниот клуб центар "Аудиокултура" беше пролетно доживување кое (о)стави убав печат во рамките на општата претпразничната прослава на...

СЕЌАВАЊА: Ервин Бах и ТИНА Тарнер тоа беше љубов на прв поглед!

  Една година без Тина! На денешен ден минатата година нѐ напушти Тина Тарнер. Најголемата музичка кралица на сите времиња! Љубовната приказна на Тина Тарнер и Ервин...

На денешен ден 24 Мај 1956 година, се одржа првата Евровизија, победи Лис Асија

Лис Асија (3. март 1924 Руперсвил- 24. март 2018 Цирих) е швајцарска пејачка на шлагери и првата победничка на Песна на Евровизија, што се...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }