„Севилскиот бербер“ на 2 март 2024

15

Втори Март 2024 година 

НОБ, 20 часот

 

Приказната за победата на младоста и љубовта. 

Операта „Севилскиот бербер“ на Џоакино Росино изобилува со извонредни и возбудливи вокални и оркестарски делници и комична елеганција со кои ретко кое друго оперско дело може да се спореди.

Диригент: Иван Еминовиќ

Режисер: Урсула Хорнер(Австрија)

Сценограф: Марија Ветероска

Костимограф: Марија Пупучевска

 

НАСТАПУВААТ:

Фигаро: Васко Здравков

Розина: Биљана Јосифов

Гроф Алмавива: Роберто Јачини Вергилиј (Италија)

Дон Базилио: Владимир Саздовски

Дон Бартоло: Невен Силјановски

Берта: Соња Пендовска Мадевска

Фиорело: Драган Ампов

Амброзио: Марко Димовски

Камениот човек: Борко Биџовски

Чембало: Елена Сиљаноска

Хорот и оркестарот на Национална опера и балет

Инфо за авторската и солистичката екипа: www.operabalet.mk

Билети на билетарница:

078 426 536

02 3118 451

Онлајн: www.operabalet.mk

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.