четврток 5 декември, 2019

Грандиозната „Клеопатра„ во балетска изведба на сцената на МОБ

Грандиозна постановка на балетскиот спектакл „Клеопатра“ , разнобојно дело што во многу аспекти ги надминува рамките на класичниот балет, беше премеиерно изведен вчеравечер во...

22.октомври- Балетот “Дамата со камелии“ на сцената на МОБ

Во вторник, 22 октомври, 2019 г. со почеток во 20 часот, во Македонската опера и балет ќе биде изведена раскошната балетската претстава „Дамата со...

Операта “Кавалерија Рустикана“ вечер во МОБ

Вечерва (15 октомври ), со почеток во 20.00ч Македонската опера и балет Ви ја најавува трагичната приказна за љубовниот триаголник, за традицијата која се...

 За премиерната изведба на балетите „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“

Во рамки на одбележување на значајниот јубилеј, 70 години Професионален Балет во Македонија , оваа сезона Македонската опера и балет ја започна со моќна,...

Почетокот на новата сезона на балетот при МОБ, со претставите „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“

Балетот  при Македонската опера и балет ќе ја отвори новата сезона 2019/2020 со премиера на претставите „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“. Двете балетски претстави се...

Вечерва на малата сцена во МОБ изведба на комичната опера „Рита“

Вечерва, 24 септември, 2019 г. со почеток во 20 часот, на малата сцена во Националната опера и балет ќе биде изведена комичната опера во...

Уметничкиот центар „Полифонија” со премиерна изведба на операта „Дидо и Енеј”

На 20 септември во Камерната сала на Филхармонија во 20 часот, во организација на Уметничкиот центар „Полифонија“, премиерно ќе биде изведена барокната опера „Дидо...

Охридско лето-Концерти и балетска претстава изминативе два дена, следува викенд со интересни програми

Ренимираниот фестивал Охридско лето секоја вечер нуди најразлични содржини и за љубителите на музиката, театарот, балетот и операта. Пред два вечери (17 јули) најавуваниот...

Културно лето Тетово- Концерт со познати оперски дела на Шкодран Толај и Дарко Маринковски

Во сабота, во Домот на културата во Тетово, Шкодран Толај и Дарко Мариновски на заеднички концерт, ќе изведуваат познати оперети. Културната понуда за ова лето...

Охридско лето- Балетската претстава „Либертанго“ на 18 јули во Долни Сарај

Балетската претстава „Либертанго“ А. Пјацола,  која е одлично прифатена од публиката, ќе биде дел од овогодинешното 59. издание на фестивалот „Охридско лето“ на 18.7.2019,...

Следете не

1,368FansLike
127FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести