„Анатомија на неверството“ вечерва во Театар Комедија

12

28.02.2024

 

Вечерва, со почеток од 20 часот во Театар Комедија ќе се одигра претставата „Анатомија на неверството“ во режија на Александра Кардалевска.

Низ неколку засебни едночинки во кои истите актери толкуваат различни карактери, претставата зборува за неверството, бракот и воопшто машко-женските љубовни односи. Ликовите во сите едночинки се поставени во парадоксални ситуации, а самото сиже, спојувајќи две противречни состојби, претставува оксиморон кој го изразува самото неверство како болно задоволство, односно пријатна сензација што создава проблеми. На тој начин претставата игра по тенката линија на сарказмот и апсурдот создавајќи истовремено хумористични и драматични ситуации.

– Александра Кардалевска

 

Автор: Валентин Красногоров

Драматург: Дарко Јан Спасов

Костимограф: Ивана Каранфиловска

 

Играат:

Жаклина Петровска

Тони Денковски

 

Билетите се достапни на билетарница во Театар Комедија и онлајн преку www.online.teatarkomedija.mk

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.