“Свадба”- Ана Соколовиќ на 52. Мајски Оперски вечери

18
52. МАЈСКИ ОПЕРСКИ ВЕЧЕРИ 
Гостува: СЛОВЕНЕЧКИ КАМЕРЕН МУЗИЧКИ ТЕАТАР, ЉУБЉАНА
28.5.2024- 20.00 часот
„Свадба“ е камерна опера на српски јазик за шест женски гласови, А капела и повремена придружба на ударни инструменти во изведба на самите пејачи.
Музиката и либретото се напишани од Ана Соколовиќ, српска композиторка која живее во Канада. Дејството на операта се случува вечерта пред свадбата на Милица, млада девојка која со другарките го слави заминувањето во брачниот дом.
Делото, премиерно беше прикажано во 2011 година во Торонто, а оттогаш редовно се изведува на многу сцени ширум светот.
Музика и либрето: Ана Соколовиќ
Диригент: Јелена Шасник
Инфо за авторската и солистичката екипа, во описот на настанот и на: www.operabalet.mk
Билети:
Билетарница:078 426 536 ; 02 3118 451
Онлајн: www.operabalet.mk
куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.