Верувале или не – Малата држава Бангладеш има повеќе население од Русија

1587

Малата држава Бангладеш има повеќе население од Русија

Бангладеш кој се протега на 147.570 километри квадратни има население од 156.6 милиони жители, додека Русија чија површина е од 17.075.400 квадратни километри има 143.5 милиони жители.

 

 

Финска и Северна Кореја ги дели само една држава

Иако Финска и Северна Кореја се илјадници  километри далеку, нив ги дели само една држава а тоа е Русија.

 

Аљаска се простира на двете Земјини полутопки 

Аљаска е најсеверната, најисточната и најзападната држава на САД. Најголемиот дел од нејзината површина се протега на Западната полутопка на Земјата, додека дел поминува антимеридијан со што преминува и на источната полутопка на Земјата.

 

Дрво поголемо од трговски центар во Индија 

Во Индја постои дрво кое зазема поголема површина од просечен трговски центар. Имено, големото“бањан дрво“ се протега на 47.500 квадратни метри ,додека површината на просечен трговски центар е 37.000 квадратни метри.

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.