вторник 31 јануари, 2023

“Манескин” имаат нов хит

"LA FINE', е нова песна од прекрасниот рокенрол албум на " Манескин ", кој бендот го пее на мајчин италијански јазик преку искривени...

Занимливости за Македонија од содржините на Википедија

  Дали сте знаеле… Занимливости од содржините на Википедија: ... дека Моштенците се подгрупа на македонскиот народ која живее во јужниот дел на Р. Македонија и поголем број села во Егејска...

На денешен ден во 1912 год. по судирот во санта мраз нешто пред полноќ...

На денешен ден во 1912 год. по судирот во санта мраз нешто пред полноќ, потона прекуатланскиот брод Титаник. Животот го загубија 1517. „Титаник“ (RMS Titanic) —...

Верувале или не – На денешен ден Винсент Ван Гог си отсекол дел од...

Винсент Вилем ван Гог ( 30 март 1853 - 29 јули 1890 ) бил холандски постимпресионирачки сликар, чии дела имале големо влијание врз уметноста...

Норвешките археолози открија викиншки брод стар 20 века, скриен во морето

Во тек на ноември Норвешките археолози пронајдоа закопан ретко долг брод во  средновековно археолошко наоѓалиште југоисточно од Осло, Ѓелестад. Ова е прво вакво ископување...

Верувале или не -Малку викенд забава

Најголемата батерија на светот има 1300 тони и која за 15 минути испорачува 27 мегавати на струја како главен извор на енергијата за потребите...

Среќен 80-ти роденден на јунаците од секое детство Том и Џери

Популарните јунаци од нашето (секое) детство, мачорот Том и глувчето Џери, оваа недела прославуваат 80 години постоење. Приказната за мачорот и глушецот кои живеат...

Верувале или не-Во Сан Франциско се наоѓа наjкривата и една од најубавите улици во...

Lombard Street во американскиот град Сан Франциско не е само најкривата улица во светот, туку е една од најубавите. Се наоѓа помеѓу улиците Hyde и...

Верувале или не – Малата држава Бангладеш има повеќе население од Русија

Малата држава Бангладеш има повеќе население од Русија Бангладеш кој се протега на 147.570 километри квадратни има население од 156.6 милиони жители, додека Русија чија...

Холандскиот град Утрех ги трансформира автобуските постројки во градини

Загадувањето на животната средина, се поголемото уништување на растителниот и животинскиот свет ѓто доведува до дисбаланс во природата а у штети на човекот, доедуваат...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }