недела 25 јули, 2021

25 мај – За една југословенска младост

  Секоја генерација  има своја младост, која останува нераскинлив дел од неговите спомени до крајот на животот. Генерациите на 50/60/и 70-тите години од сега минатиот...

„Енциклопедија на Тетовскиот говор “ од Дарко Гавровски-За душата на Тетово и Тетовчани

Енциклопедија на 650 страни во боја посветена на ТЕТОВСКИОТ ГОВОР, со граматика и речник од 9169 одредници ,од авторот ,хроничар на Тетово Дарко Гавровски....

Пулсот на мастилото- Повик за праќање на хорор или паранормални активности.

Блогот Пулсот на мастилото распишува повик за праќање на хорор вистински случувања или паранормални активности за кои сте слушнале или доживеале во форма на...

24 мај- Ден на големите просветители и учители светите Кирил и Методиј

Ден на светите солунски браќа Кирил и Методиј е државен празник во Македонија на 24 мај , во чест на Светите Кирил и Методиј,...

12 мај – Меѓународен ден на медицинските сестри и одбележување на 200 години од...

Со бескрајна почит, пишува Елизабета Настеска од ЗМСТАС - ЗА НАС до Флоренс Најтингел, првата медицинска сестра по повод нејзината 200-та годишница од раѓањето Почитувана Флоренс! Оваа година...
video

Денес е Ѓурѓовден -Дојде пролетта, се обновува животот

Празникот на светиот великомаченик Георгиј познат како Ѓурѓовден се празнува на 6 мај според новиот (или на 23 април според стариот) календар. Тој се...

Колумна за срцето од градот -„Гушкачите“ на Градскиот трговски центар го обезличуваат

Не така одамна, ако ме служи добро помнењето, пред некои седум години, маса од т.н. интелектуалци, шарени револуцонери и загрижени граѓани, се дигнаа за...

Музика за душа во време на корона – Александар Митевски и Драган Спасов-Дац

Избор за денеска , Здавко Чолиќ и убавата изведба на Дуото Митевски-Дац со плус гости! https://www.facebook.com/dac.aleksandar/videos/675708639926346/ https://www.facebook.com/dac.aleksandar/videos/2906895466093039/
video

“Верувале или не“- за сите што растеа со „Политикин забавник“

Осврт на М-р Татјана Гогоска  Има некои нешта, личности и настани, кои  те враќаат во минатото, полно со спомени, кои ти ја ранат душата и...
video

Во спомен на еден од Илинденците-“Во април 1907 година на ова место во нерамна...

Ставре Мате Гогов е македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, член и војвода на Македонската револуционерна организација.Ставре Мате Гогов е роден во струшкото...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести

.td-container, .tdc-row { width: 1095px }