“Глумците пеат” на крај на овој месец

68

23.03.2024

Едно време ја креваше публиката на нога, “Глумците Пеат”, музички спектакл со овации и аплаузи!

По долга пауза се врати срамежливо минатата година, а оваа година се враќа во целосна форма.

Некогаш, под водство на идејниот творец и обожаваниот актер Марин Бабиќ, се одржуваше на 27 Март, по повод Светскиот ден на театарот, овој пат ќе биде на 29 Март во Националната опера и балет.

Она што неофицијално го дознаваме ќе има реприза и на 30 Март, затоа што билетите за првата претстава биле продадени онлајн во рок од еден час.

40 глумци на сцена се гаранција дека ќе биде спектакуларно, режисер е Дејан Пројковски, свири “Баги биг бенд”, а диригира Љупчо Мирковски.

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.