недела 25 јули, 2021

ЗНМ- коментарите на премиерот за документарецот на ИРЛ се непримерни

СООПШТЕНИЕ ОД ЗНМ -ЗДРУЖЕНИЕ НА НОВИНАРИ НА МАКЕДОНИЈА Здружението на новинарите на Македонија реагира на изјавите на премиерот Зоран Заев од последното интервју објавено во...

СЕММ- „Конкурс за најдобри новинарски стории за инклузивно известување за различностите во време на...

Советот за етика во медиумите (СЕММ), со поддршка од Мисијата на ОБСЕ во Скопје, објавува конкурс за најдобри новинарски стории за инклузивно известување за...

Важноста на независното и професионалното новинарство стана поважна од кога било

Одбележувајќи го Светскиот ден за слобода на медиумите – 3 мај, денес во услови на светска здравствена криза, повеќе од кога и да е...

Потпишан Меморандум за соработка помеѓу Судско-медиумскиот совет и ЗНМ

Соопштение од ЗНМ Денеска во просториите на ЗНМ претседателот на ЗНМ Младен Чадиковски и претседателот на Здружението на судии Џемали Саити како и претседателот на...

ЗНМ-Да се повлече конкурсот за награди за новинари и медиуми од Општина Аеродром

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) реагира на јавниот повик на Општина Аеродром за новинарски натпревар со кој општината на наградените новинари/медиуми ќе додели...

Нова книга на доајенот на македонското новинарство Драги Аргировски -“Согледувања и нови видици“ меѓу...

Публицистичката книга на доајенот на македонското новинарство Драги Агировски, која е 22-ро негово издание,  со наслов „Согледувања и нови видици “ излезе во издание...

1. јануари 2021 – Виенскиот новогодишен концерт без публика а ќе се гледа онлајн

Радецкиoт марш како шлаг на секој ноогодишен концерт исполнет со аплауз на публиката овој пат ќе остане како и целата Програма да се изведува...

Кампања на ЗНМ-Водич за новинарска писменост

Дигитализацијата и пандемијата придонесуваат уште еднаш да се преиспита доверливоста на информациите кои се пренесуваат преку медиумите. Во вакви чувствителни мигови, професионалноста на новинарите...

Како Законот за авторското право и сродните права влијае врз работата на новинарите, фоторепортерите...

Здружението на новинарите на Македонија и Македонскиот институт за медиуми организираат дводневна работилница, со цел да поттикне дебата за значењето на авторското право во...

Кога во државата се нарушуваат правата на граѓаните, тоа ги погодува сите слоеви и...

ЗНМ за оваа срамотна пресуда на штета на новинарите и на слободата на изразување во нашата земја ќе ги извести сите релевантни меѓународни организации. Оваа...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести

.td-container, .tdc-row { width: 1095px }