вторник 18 јануари, 2022

Традиционален новогодишен концерт на Ансамблот “Бојмија”

И, оваа година не изостана традиционалниот Новогодишен концерт на еден од најдобрите ансамбли за традиционална музика и игра во Македонија, „Бојмија“. На љубителите на...

Среќен 50. роденден МКЦ!

Денес МКЦ слави 50-ти роденден! Славиме уметност! Како најава за бурната програма за цела 2022 и квалитетно прославување на јубилејот, тимот на МКЦ подготвиеден...

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ: Вечерва концерт на Рамбо Амадеус онлајн од 20 часот

Вечерва, 26.12.2021 од 20 часот Рамбо Амадеус, заедно со Фајв Винетус, прави концерт во Комбанк салата во Белград. Вистински четиричасовен спектакл за оние фанови...

„Grand Theft Auto“ тематска забава вечерва во МКЦ!

Скопје, 24.12.2021 Вечерва, со почеток од 22 часот во МКЦ ќе се одржи „Grand Theft Auto“ тематска забава, во организација на Скопски Грув и Funky...

Научна средба со проф. д-р Александар Димитријевски и „Musica Viva за деца“ со дела...

Во рамките на одбележувањето на 55 години од своето основање Факултетот за музичка уметност продолжува со циклусот НАУЧНИ СРЕДИ со предавањето на вонр. проф....

Новогодишен дочек на Градскиот плоштад со локални изведувачи

Граѓаните на Општина Гевгелија по подолго време ќе можат заеднички да ја дочекат Новата 2022 година на Градскиот плоштад во Гевгелија. Општина Гевгелија ќе...

Концерт за деца со “Трио Џентлмен” во Гевгелија

Домот на културата „Македонија“- Гевгелија, на 25 декември, 2021 година, организира манифестација за најмалите од Гевгелија по повод новогодишните празници, „Пееме со Дедо...

Серија концерти вечерва во МКЦ

Скопје 18.12.2021 Со почеток од 20 часот, настапуваат нашите Марија Каева (промоција на новиот албум „Фортуна“), Тодор Караколев, диџеј сет Мирко Попов, Диџеј Магија во...

ВИДЕО: Сашо Поповски трио на Сацз фестивал во Полска

Сашо Поповски Трио, во состав: Сашо Поповски (гитара), Иван Бејков (контрабас) и Бартош Старомиејски (тапани, како брза замена за Виктор Филиповски) во септември гостуваа...

ВИДЕО: Фантастичен концерт-Градски дувачки оркестар!

На 16.12.2021 Градскиот дувачки оркестар на Скопје во Дансинг салата на МКЦ го одржа својот традиционален предновогодишен концерт, беа изведени познати странски хитови и...

Последни вести

.td-container, .tdc-row { width: 1095px }