среда 8 февруари, 2023

Кучето Џое си доби сликовница

Кучето Џое од Буково си доби сликовница, со илустрации на уметницата Кети Радевска, а текст на Вера Самарјанин. -Оваа сликовница е во спомен на...

Програма на 46. МОТ за 7 декември

Програма на 46. МОТ за денес, 7.12   7 декември (вторник) Имагинарен, ти режија: Блерим Дарлишта  време: 20:00 / локација: МКЦ, сала Фросина Дардани е поранешен војник на Jугословенската армија,...

ДЛУМ со изложби- „МиниАРТура“ и „Мал формат“ 2021

Скопје, 06.12.2021 година Друштвото на ликовни уметници на Македонија под покровителство на Министерство за култура на Р. С. Македонија и Град Скопје, и во соработка со Културно...

Гевгелија: Отворена Ликовна изложба за Светскиот ден на лицата со пореченост

Во изложбениот простор на Амамот- Гевгелија, денеска (3 декември, 2021 година), со почеток во 18 часот, беше отворена Изложба на апстрактни цртежи со...

“Света Злата слави” на 2 декември во НОБ

Женскиот хор Света Злата Мегленска својот славенички концерт по повод 25 години постоење ќе го одржи утревечер, Втори декември 2021, во фоајето на НОБ...

Не ги ограничувајте медиумите, ќе ја изгубите вашата слобода

Во рамките на регионалната конференција насловена како ,,Унапредување на дијалогот меѓу парламентите и новинарите од Западен Балкан” во организација на Здружението на новинарите на...

“Вишновата градина” вечерва МоТ

Програма на 46. МОТ за 26.11. 26 ноември (петок) Вишновата градина / Турски театар  режија: Владимир Милчин  време: 20:00 / локација: Театар Комедија „Вишновата градина“ денес е драма за транзицијата, за неподносливата...

75 години ДЛУМ- јубилејна изложба

Скопје, 24 ноември 2021 година Друштвото на ликовни уметници на Македонија одбележува голем и значаен јубилеј 75 години од формирањето и постоењето на Друштвото. По...

Вечерва концерт на Трио Долче

Во Музејот на македонската борба вечерва, 17 ноември 2021, од 20 часот, концерт ќе одржи Трио Долче, во рамките на „Есенски музички свечености 2021“ Билетите се...

„Слушам кај шумат шумите“, сега и како музичка фолк сликовница за деца

На 18 ноември 2021 година (четврток) во 11 часот, ќе се одржи онлајн промоција на првата музичка фолк сликовница за деца „Слушам кај шумат...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }