вторник 31 јануари, 2023

Омаж за маестро Џамбазов со оркестарот на Филхармонија

Овој четврток, во 20 часот, оркестарот на Филхармонија ќе го одржи концертот насловен „Омаж на маестро Александар Џамбазов" во рамки на 45. издание на...

СОТИР ЧАУШЕВСКИ, ТВОРЕЦ: И по најцрната ноќ доаѓа Сонце!

Сотир Чаушевски е  сѐ позвучно име на пишувач, наградуван за својата поезија и раскази. Има две книги со поезија. Но, овој ресенчанец од стара...

Се одржа саем „Поддршка на социјалните претпријатијаија“,

Деновиве, ред платото на Офицерски дом - Битола се одржа вториот по ред „Саем на социјални претпријатија“, во организација на проектот на ЕУ „Поддршка на социјалните претпријатија“,...

Доделени наградите на интернационалната онлајн поетска манифестација “Сплоти се Македонијо”

И оваа година многу успешно се реализираше интернационалната онлајн поетска манифестација "Сплоти се Македонијо", вели продуцентот Симе Младеновски. -Беше макотрпно но успешно, има пристигнато над...

Фестивалот на џез, ворлд и современа музика во Велес со настани за празничниот викенд

По  отворањето на Спомен Костурницата, Фестивалот на џез, ворлд и современа музика продолжува со неколку концерти во претстојните 3 дена. Вечерва, четврток 8 септември,...

Заврши Меѓународна уметничка колонија „Трпејца 2022“

Заврши Меѓународна уметничка колонија „Трпејца 2022“ Во живописната Трпејца на колонијата која се одржа по петти пат, цели четири дена твореа уметниците: Мајкл Клос од...

Вечерва се отвора МакеДокс, и концерт ќе одржи “Баклава”

Магичниот простор на Куршумли-ан во следните осум денови ќе биде збирно место за „Лупење идеи“ на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“, кој во...

Јапонскиот композитор и пијанист Тампеи Накамура вечера на Скопско лето

Во рамките на културната манифестација „Скопско лето“ на 14 јули (четврток), со почеток во 20.30 часот, во Музејот на македонската борба концерт ќе одржи...

Ангела Василевска на Мис Елит Ворлд

Млада македонска убавица беше дел од изборот на Мис Елит, каде ја преставуваше нашата земја, и по тој повод  престојуваше во Египет. Станува збор...

 „Гол живот“ на Оља Грубиќ и Виа Негатива во МКЦ

 „Гол живот“ на Оља Грубиќ  Оваа сабота, на 18 Јуни, со почеток од 19 часот во Денсинг салата на МКЦ ќе се одржи перформансот „Гол живот“...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }