четврток 2 јули, 2020

Пионерски интернет проект „Тој и Таа” од театарот „Јодан Хаџи Константинов – Џинот”,...

Овој уникатен проект, продукција на велешкиот театар, е уметнички одговор на кризата, производ на културата во вирусна состојба чија цел е преку  максимално користење на комуникацијата која ја овозможува интернетот да се истражува изведбеноста во нестандардни облици. Од технолошки аспект, проектот е изведен...

„Златен објектив“ 2020, за Коле Ангеловски и Зорка Тодорова-Младеновиќ

Актерот и режисер Коле Ангеловски и костимографката Зорка Тодорова-Младеновиќ се овогодинешните добитници на наградата „Златен објектив“ за 2020 одлучи Управниот одбор на Кинотека на...

Честит јубилеј – 75 години Македонски народен театар

По повод големиот јубилеј 75 години Македонски народен театар, во услови на светска пандемија Театарот преку соопштение  ја поздрави бројната публика која за жал...

Oнлајн-претстава на Кумановски театар -вчерва на репертоарот „Раскол“

Кумановскиот театар продолжува со претстави на интернет и за публиката. Вечерва  онлајн ќе ја прикаже претставата РАСКОЛ која  ќе биде трета претстава достапна за...

Импровизација и театар со групата „Настап“ во МКЦ

Интерактивните хумористични настапи на актерите Наталија Теодосиева, Тони Денковски, Дамјан Цветановски, Григор Јовановски, Мартин Манев, Сергеј Димовски и режисерот Андреј Цветановски во улога на...

70 години прилепски театар со премиера на претставата “Лажговци“ во режија на Коле Ангеловски

Прилепскиот театар одбележува 70 години постоење, за жал иако во моментов е еден од најреномираните театарски ансамбли во Македонија со бројни домашни и меѓународни...

Премиера во Драмски театар -„Мојот маж“ од Румена Бужаровска во режија на Нела...

На сцената на Драмски театар во петок 14 февруари од 20 часот ќе биде премиерно изведена претставата  „Мојот маж“ на писателката Румена Бужаровска во...

Јубилејна 100-та изведба на „ПИПИ ДОЛГИОТ ЧОРАП”на сцената на Театар за деца и младинци

Јубилејна 100-та изведба на „ПИПИ ДОЛГИОТ ЧОРАП", во недела на 9 февруари 2020, на сцената на Театар за деца и младинци. Претставата чија премиерна изведба...

Премиера во Велешки театар- „Сара“ од Катерина Момева во режија на Елеонора Теова

Во четврток, 6-ти февруари 2020 година, на малата сцена со почеток во 20 часот, Театарот „Јордан Хаџи Константинов-Џинот", Велес премиерно ќе ја изведе претставата...

Претставата “Сестрите Прозорови” вечерва со прва реприза на сцената на Велешкиот театар

“Сестрите Прозорови" премиерно беше изведена во Велешкиот театар на  22-ри јануари 2020 година во Театарот „Јордан Хаџи Константинов-Џинот", работена според „Три сестри" од Чехов,...

Следете не

1,623FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести