недела 20 октомври, 2019

Од 6-8 октомври во Битола ќе се одржи 9. издание на Интернационалниот детски...

Во Битола денеска започна 9-тото издание на Интернационалниот детски театарски фестивал „Битолино". Овогодинешното фестивалско мото е „Само за сонувачи". Од 06 до 08 октомври...

Интервју со Зорица Нушева, актерка – Ни требаат повеќе хероини како Петрунија!

Интервју  на Валентина Ѓоргиевска - Парго  со Зорица Нушева, за www.куларт.мк. Филмот е уште едно силно тематско откровение. Детектор на вистина. Насока по која се...

„Киненова 2019“ – Признание за посебен придонес на актерката Тања Бошковиќ

Годинешното признание за посебен придонес во светската филмска уметност, кое го доделува филмскиот фестивал „Киненова“ оди кај една од најголемите дами на српското глумиште,...

Новата сезона на МНТ, вечерва ќе биде отворена со премиерата на „Бесачи“

Претставата „Бесачи“, по текст на актуелниот британско-ирски автор Мартин Мекдона, а во режија на Јавор Грдев од Бугарија, вечерва (20 часот) премиерно ќе се...

Улрих Мејер- Хорш со актерска работилница во Кино Култура

Улрих Мејер-Хорш, германски актер и режисер, кој има предавано низ Европа, Русија, Ерменија, Бразил, Јапонија, Уругвај, САД, во октомври доаѓа во Скопје. Во рамките...

Од неделната програма на Велешкиот театар “Џинот“

Оваа недела интересен репертоар на Велешкиот театар, кој има склучителна актерска екипа. Било што да изберете и да погледнете ќе има зошто. Вторник, 24.09, на...

44.издание на МОТ- Отварање на 13 септември со перформансот “Оваа зграда(на)вистина зборува“

 44. издание на Млад отворен театар (МОТ), кој годинава ќе се одржи од 13 до 21 септември ќе биде отворен со победникот на Прашкото...

Интервју со Горан Коши хрватски актер-Различностите можат да не спојуваат, а не да не...

Интервју со ГОРАН КОШИ, Хрватски театарски, филмски и телевизиски актер Разгворот го водеше: Филип Димкоски Куларт.Мк беше во посета на Фестивалот на камерна драма „Ристо Шишков“...

Интервју со Петар Мирчевски за 40-те години актерство-Имам се, 170 премиери, 30 филмови, само...

Петар Мирчевски! Славен актер. Денес одбележува 40 години професионална актерска кариера и исто толку години на штиците што живот значат, во Битолскиот народен театар....

Утревечер свечено затварање на 59.издание на Охридско лето со претставата „Одисеј“

Утревечер, од 21 часот на Античкиот театар во Охрид, со театарската претстава „Одисеј"  од Горан Стефановски, во режија на Александар Поповски, ќе биде затворена програмата...

Следете не

1,339FansLike
120FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести