среда 8 февруари, 2023

“Илуминати” – нова премиера во Театар Комедија

Претставата "Илуминати" е работена според култниот филм на Хичкок, "39 скали". Жанровски претставува уникатен спој на трилер, акција и комедија, со елементи на ноар...

Претставата „Народен непријател” гостува во Црна Гора

По фестивалското гостување во Витербо, Р Италија, Македонскиот народен театар со претставата „Народен непријател" ќе учествува и на 18. Меѓународен фестивал на актерот, Никшиќ...

„Народен непријател” гостува на 25. Фестивал во Италија, „Quartieri dell’Arte”)

Македонскиот народен театар со претставата „Народен непријател" од Хенрик Ибзен, а во режија на Нина Николиќ, ќе учествува на 25. Фестивал во Р Италија...

„Отворен ден” на „ Денот на ослободувањето на Битола”

-Културен и информативен центар - Битола се приклучува кон прославата на 4ти - Ноември „ Денот на ослободувањето на Битола". По тој повод Ве...

Актерите Дарја Ризова и Саша Ханџиќ најдобри на Интернационалните театарски средби

Актерите на камерната драма „Нема да биде крај на светот", Дарја Ризова и Саша Ханџиќ повторно најдобри, овојпат на ИНТЕРНАЦИОНАЛНИТЕ ТЕАТАРСКИ СРЕДБИ БРЧКО ДИСТРИКТ,...

Скопје: Прво издание на Фестивалот на приказни за деца и млади „Крошна

Денес, 29 октомври 2022г. се одржа првото издание на Фестивалот на приказни за деца и млади „Крошна“ на пет локации во Скопје. Главната замисла...

Женска гардероба“ на Први ноември во Театар Комедија

 ,,Женска гардероба“ е на 1 ноември. во Театар Комедија, претстава ,во режија на Наташа Поплавска, по текст на современиот чешки  автор Арношт Голдфлам. Станува...

Размена САД-Балкан: Лабораторија за споделување практики и дискурси“

Локомотива – Центар за нови иницијативи во уметноста и културата во периодот од 28-ми до 30-ти октомври, во Младинскиот културен центар во Скопје, организира...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }