вторник 18 јануари, 2022

Од вечерва филмови за деца и тинејџери во Кинотеката

Кинотеката од денеска ја почнува програмата за најмладите љубители на филмот и за тинејџерите која традиционално ја организира за време на зимскиот распуст. Тинејџерите ќе...

Кино Милениум 8 и 9 јануари 2022

Викенд распоред (8-9.1.) 13:00 | ПЕЈТЕ СО НАС режија: Гарт Џенингс 15:00 | ИСТЕРУВАЧИ НА ДУХОВИ: Наследство режија: Џејсон Рајтмен 17:00 | ЧОВЕК-ПАЈАК: НЕМА ПАТ ДО ДОМА...

Јануари во Кинотека со анимирани филмови и тинејџерски драми

ПРОГРАМА КИНО УТРО 2022 ЈАНУАРИ ВО КИНОТЕКАТА СО АНИМИРАНИ ФИЛМОВИ И ТИНЕЈЏЕРСКИ ДРАМИ Кинотеката, по традиција, првите денови од Новата година им ги посветува на...

Прогласени победниците на Анимакс Скопје Фест 2021

Скопје, 27.12.2021 –Чилеанскиот краток филм „Бестиа“ (Ѕвер) на авторот Хуго Коварубиас е овогодинешниот добитник за Златната Тула на меѓународниот фестивал за анимиран филм...

КИНОТЕКА: 25 години од снимањето на филмот “Самоуништување”

Пролетта 1996 година, во скопската киносала „Центар“ премиерно беше прикажан филмот "Самоуништување" во режија на Ербил Алтанај, по сценарио на Сашко Насев, со Јовица...

12. издание на Анимакс- „Каде бајките оживуваат“

Скопје, 23.12.2021 – Под мотото „Каде бајките оживуваат“ ќе се одржи дванаесеттото издание на меѓународниот филмски фестивал за анимирани филмови Анимакс Скопје Фест. На...

Репертоар на кино Милениум (23-30.12.2021)

• Распоред за четврток-петок (23-24.12.) и понеделник-вторник и четврток (27-26 и 30.12.) 15:00 | ПЕЈТЕ СО НАС режија: Гарт Џенингс 17:00 | ЧОВЕК-ПАЈАК: НЕМА ПАТ ДО ДОМА режија: Џон...

„Фестивал на тркала“ по осми пат

Шест европски филмови се прикажуваат во рамки на осмото издание на „Фестивал на тркала“ кое годинава се одржува онлајн преку посебна фестивалска платформа на...

Детските филмови „Стакленото момче“ и „Патешествието на принцот“ викендов во кино „Милениум“

Анимираниот филм за најмладите „Патешествието на принцот“ и долгометражниот игран филм за деца „Стакленото момче“ викендов (сабота 18 и недела 19.12.2021) од ...

„Стакленото момче” денес во Скопје, Битола, Штип, Радовиш и Неготино

Денес, (16 декември) во пет градови низ републиката ќе има истовремена премиера на детскиот филм „Стакленото момче" - Скопје, Битола, Штип, Радовиш и Неготино....

Последни вести

.td-container, .tdc-row { width: 1095px }