среда 8 февруари, 2023

Никола Тодороски со стенд- ап шоу во Мкв

На 15-ти декември во Кино Фросина во Младинскиот Културен Центар во 20 часот, ќе настапи Никола Тодороски со своето најново стенд-ап шоу со наслов...

Премиера на „Сите сме птици” во режија на Слободан Унковски

На сцената на Македонскиот народен театар на 17 декември премиерно ќе биде изведена претставата „Сите сме птици", работена по текстот на либанско-канадскиот автор,...

„Домче“- проект на GEHEIMAGENTUR од Хамбург и студенти од Архитектонски факултет и ФДу Скопје.

ВСкопје, 11.12.2022 оСиноча се одржа „Домче“ во поранешна месна заедница во Тафталиџе, кој всушност беше презентација на работниот процес под менторство на театарскиот колектив GEHEIMAGENTUR...

Стенд ап шоу на актерот Бојан Кирковски во МКЦ

Вечерва, 28.11.2022, во 20 часот, во Младинскиот Културен Центар, за прв пат на сцената во Кино Фросина, младиот актер Бојан Кирковски ќе настапи со...

Културна агенда на КИЦ Битола 21.- 25.Ноември

Понеделник 21.11 19. 00 ч. Офицерски дом – Свечена сала Рецитал Верица Дивитарова – пијано Валентин Наумов – виолина 19.00 ч. Кино Манаки Четврт Форум на креативните градови за...

КИЦ Битола и КИЦ Подгорица потпишаа меморандум за соработка

18.11.2022 Попладнево во Свечената сала на Офицерски дом во Битола свечено беше потпишан меморандум за културна соработка меѓу Културно и информативен центар- Битола,...

47. МОТ: „Градот како сцена – изгубени модернистички утопии”

Перформативна инсталација во јавен простор Автори: Филип Јовановски и Миодраг Куч Учесници/истражувачи/изведувачи во досегашниот (2021-2022) процес: Миодраг Куч, Филип Јовановски, Јана Брсакоска, Љубиша Арсиќ, Симона Димковска,...

Едукативни работилници на МТФ „Војдан Чернодрински“ за ученици и наставници

18 ноември: Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во своето 57. издание воведува содржини во текот на целата година. Меѓу нив ќе биде...

БИТОЛА: Се прикажа “Франкештајн KUNST Ко – 19”

Автор и режисер: Јован Ристовски На 17 ноември, во Културен и информативен центар - Битола (Офицерски дом) се одржа претставата "Франкештајн KUNST Ко -...

Културна соработка меѓу КИЦ-Битола и КИЦ- Подгорица

На 18.11.2022 година во 12 часот во Свечената сала - Офицерски дом на ЈОУ Културен и информативен центар – Битола, ќе се одржи...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }