четврток 5 декември, 2019

LICENTIA POETICA со Атанас Јанев-…Јас дишев со туѓи болки и умрев….

 Уредник на рубриката: Филип Димкоски Атанас Димитров Јанев е бугарски поет, писател, киносценарист и публицист. Роден е во 1993 година во Казанлак, Р. Бугарија. Во...

Интервју со Никола Русављевиќ-ПОЕЗИЈАТА НИКОГАШ НЕ ЗАМРЕЛА, ЛУЃЕТО СЕ ЖЕЛНИ ДА ЈА СЛУШААТ

 Разговорот го водеше: Филип Димкоски Никола Раусављевиќ е млад српски автор кој живее и твори во Нови Сад. Роден е во 1991 година во Кaрловац,...

LICENTIA POETICA со Ивана Ѓукиќ – Сите тие песни, кај мене во една песна...

Уредник на рубриката: Филип Димкоски Ивана Ѓукиќ е родена на 21.6.1984 во Подгорица, Црна Гора. По завршување на гимназијата и  по завршувањето настудиите на Факултетот...

Промоција на книгата „Виножитото зад душата“ од Милан Јазбец

„Зборовите се како чуда, само со нив мора да бидеш внимателен, умешен и нежен“ – Милан Јазбец Писателот Милан Јазбец, кој е воедно актуелен амбасадор...

LICENTIA POETICA со Весна Мундишевска-Велјановска-Во кануа галии и бродови луѓе без визија крстарат по...

Уредник на рубрикатa: Филип Димкоски Весна Мундишевска-Велјановска е родена 1973 год. во Битола. Член е на Друштвото на писателите на Македонија, на Битолскиот книжевен круг...

LICENTIA POETICA со Жана Ковен -Додека  телата наши в жар се разгоруваат, сите песни...

Уредник на рубриката: Филип Димкоски   Жана Ковен родена е во Сараево каде што го минала своето детство и дипломирала англиски јазик и книжевност. Потоа студирала...

LICENTIA POETICA со Немања Драгаш- ..Ни една пустина не е мала…

Уредник на рубриката: Филип Димкоски Немања Драгаш (1992) е српски книжевник и дипломиран драмски и аудиовизуелен уметник. Тој е еден од најнаградуваните поети од малдата...

LICENTIA POETICA со Јовица Илиќ- Како змија осветница …Го бара пленот

Уредник на рубриката: Филип Димкоски Јовица Илиќ (1975) е роден во Смедеревска Паланка (Србија). Тој е поет и кантавтор.  Дипломирал на институтот за филозофија при...

Зoшто ‘Улица’ на Славко Јаневски е повест, а не роман ?,прашање кое го отворија...

Тркалезна маса насловена „Зoшто 'Улица' на Славко Јаневски е повест, а не роман?" беше организирана на 21-ви Октомври од страна на Фондацијата за унапредување...

LICENTIA POETICA со Стефан Вишекруна – Не чекај ги вечно своите пет минути, зграпчи...

LICENTIA POETICA со Стефан Вишекруна од Република Српска  - Не чекај ги вечно своите пет минути, зграпчи ги за вратот со сета своја сила...

Следете не

1,368FansLike
127FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести