сабота 27 мај, 2023

Торино, Италија, ќе биде домаќин на 66. натпревар за песна на Евровизија во мај...

Италијанскиот град Торино победи во трката да стане град домаќин на 66. натпревар за песна на Евровизија, откако триумфираше над 16 други конкурентни понуди. Натпреварот...

“Skopje Sounds Good” и “Skopje Calling” сепак ќе се одржат, на 29. и 30....

-Нашиот став е дека никогаш не треба да се предадеме и дека ако престане да се свири и пее, престанува и животот. Поради тоа,...

Рамбо Амадеус на 20 ноември со концерт во Белград, и онлајн

Најпознатиот црногорски кантавтор Рамбо Амадеус најави дека во сабота, 20 ноември 2021 од 20 часот ќе одржи голем концерт во белградската Комбанк сала, во...

Ѕвезденото небо на Тоше – го нема повеќе

https://m.youtube.com/watch?v=iRSDaVgpjTc И овој петти октомври за жал нема да продолжи традицијата на манифестацијата „Ѕвездено небо за Тоше“, која порано на Градскиот Плоштад ја организираа неговите...

Програма на 40.Скопје џез фестивал

20 октомври 2021 НОБ, 20 часот -MATS GUSTAFSSON (Шведска) -LINDA MAY HAN OH (САД) 21 октомври МКЦ Кино Фросина, 18 часот -BLUE NOTE RECORDS: BEYOND THE NOTES (документарен филм) *** -НОБ, 20...

„Момент документ“ и концерти за роденденот на Канал 103

„Момент документ“, од вечерва (1 октомври) е дел од колекциите на многу Скопјани, една импресивна книга со црно - бели арт фотографии...

Вечерва се слави 30 години постоење на Канал 103

Вечерва, со почеток од 18 часот во МКЦ ќе започне роденденската прославата по повод 30 години постоење на независното радио „Канал 103“. Настапуваат LELEE и...

Утревечер во “Буква” промоција на две музички изданија на „Крај Вардарот Џез“

На 1 октомври (утревечер), во 20 часот во продолжение на фестивалот „Крај Вардарот Џез“ во дворот на кафе книжара „Буква“ ќе бидат одржани две...

“Романтичен пикник” во Гевгелија се одложува за 2 октомври

Раководството на Дом на култура „Македонија“- Гевгелија ја известува својата публика дека културната манифестација „Романтичен пикник под ѕвездите“ која беше предвидена да се...

Во МКЦ во петок – 30 години Канал 103

Официјално илегално, квалитетно проветрено и полно со ентузијазам, музичкото радио Канал 103 ја најавува својата целовечерна роденденска прослава. Петок, 1 октомври, Плато МКЦ. Почеток: 18...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }