недела 3 декември, 2023

Втора вечер на јубилејниот OFFEST

Скопје, 11 ноември 2021 По прексиноќешното волшебно отворање на 20. издание на ОФФест, со извонредниот настап на португалско-шпанското дуо ЛИНА И РАУЛ РЕФРИ, кое на...

На 11 декември “Свемирко” во МКЦ

  На 11 декември (сабота) во МКЦ ќе се одржи концерт на хрватскиот бенд "Свемирко". Иако музиката на бендот можеби и не е поп во...

ОТВОРЕН ОФФЕСТ 2021: Фадото предизвикува болка која лечи болка!

Скопје, 10 ноември 2021 Ако зборуваме за музиката која го има клучот до најтајните комори на човековото срце, ќе се согласите дека тоа е фадо...

“Лица и дела” со нов концепт

По десет години на програмите на ТВ Сонце, портретирање на познати личности, од музиката, културата, книжевноста, уметноста, емисијата "Лица и дела" во дел го...

Распродаден концертот на Лина и Раул Рефри, за отворањето на ОФФест 2021

  Отворањето на дваесеттото издание на OFFest (9-13 ноември), односно првиот фестивалски ден, вечерва, 9 ноември 20021 ќе биде целосно во знакот на фадото. Конечно,...

Многу “работа” не чека со музиката од светот на Оффест 2021

Дваесеттото, јубилејно издание на реномираниот фестивал Оффест, чука на порти, и се е подготвено за почетокот и музичките сеанси со музиката од светот, од...

Стинг ќе пее во Сараево на 19 март 2022

  Стинг, артист од А листата на светски музички изведувачи, ќе одржи концерт во Сараево во олимписката сала „Зетра“, на 19. март (сабота) 2022, во...

ДЏ Тевидма со шестмина диџеи на 31 октомври на Јутјуб

КСП Подиум-Јадро Кавадарци во соработка со Bed Time Story,  го прикажува ДЏ Тевидма со шестмина ВЏ. Настанот ќе се случи на 31 октомври, во...

Рамбо Амадеус велемајсторски ги поткачи “маркетиншките стручњаци”

Уште една генијална творба која во секој збор изобилува со сарказам и најреален опис, хуманизам и поетика со која ја омекнува суровата реалност, деновиве...

СЏФ 2021: Довидување џезери, вратете се пак!

Има два начини како да освоиш џез публика- со весел концерт на класичен џез репертоар, или со импровизации за да оставиш впечаток на "поразличен"....
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }