ЕКСКЛУЗИВНО: Сашо Поповски Трио го објави спотот за композиција „Ком Дипсан“

189

Вечерва, среда 22 февруари 2022 година, Сашо Поповски Трио го објави спотот за композиција „Kom Dipsan“ од неговиот албум „Fallen Land“ SJF Records (Skopje Jazz Festival Label) со Иван Бејков и Виктор Филиповски.
Истиот може да се гледа на следниот линк:

Албумот на овој линк.

По оваа песна дефинитивно во најава влегува и новиот албум „Чекори“ ќе излезе оваа есен!
Но пред тоа да се потсетиме на последниот албум и дел од рецензиите за истиот.
„Fallen land е албум во кој можеме да го најдеме најдоброто од душата на Балканот, а Поповски наоѓа една поцентрална димензија која најдобро ги истакнува неговите композиторски и извршни способности. Ритмите и хармониците не познаваат граници. Балканскиот џез има модерна душа“. – Марио Фераиоли Џез во семејството Италија
*
„Карактеристиката за седумте композиции на гитаристот и композитор Сашо Поповски на Fallen Land е емотивна нишка која се провлекува низ претежно интроспективните, уметнички изведени изведби и ги прави нумерите кохерентни.“ – Ненад Георгиевски Сè за Џез
*
„Музика со многу емоции и сугестии. Ќе ве врати во минатото како стара црно-бела фотографија. Но, од друга страна, ќе ја отвори и вратата кон иднината преку своето носталгично патување. “ – Симоне Губиоти џез во Европа
*
„Машки џез со полен од момче. Музиката на Поповски е од сосема поинаков балкански свет, далеку е од животински ритми и танцови немири. Нејзините атрибути се чиста линија, фантазија, сонливо, филмско расположение и ориентални орнаменти, кои често им даваат на песните мистичен шмек“. – Јан Хочек Џез Порт Цехија
Корекција на боја Даниел Ѓурчиновски

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.