вторник 28 јуни, 2022

Утревечер, свечено отворање на Скопско лето 2022

Скопје, 20 јуни 2022 Овогодинешното 43-то издание на манифестацијата „Скопско лето“ 2022 свечено ќе се отвори со концерт на „Европскиот Креативен Оркестар при Институтот ФАМЕ'С...

Гала оперски концерт “Млади оперски надежи – Коста Трпков”

Студентите од студиската програма по соло пеење на ФМУ учествуваат на традиционалниот гала оперски концерт „МЛАДИ ОПЕРСКИ НАДЕЖИ – КОСТА ТРПКОВ“ со оркестарот на...

Во тек е натпревар на млади пијанисти

Во Гевгелија, се одржува 10 Меѓународен натпревар за млади пијанисти, во организација на пијанистот родум од Гевгелија, Глигор Гелебешев. И годинава, Меѓународниот натпревар за млади пијанисти...

“Трио пријатели” вечерва во Струмица 

9 јуни 2022 Вечерва е финалниот концерт на Струмица Класик Интернатионал Фестивал, на" Трио Пријатели" со настап на Георгиус Филаделфеев-тенор и пијано- Грција, Марија Јакимовска-флејта...

Дино Имери одржа концерт во Битола

10 мај 2022 Синоќа, во чест на 9-ти Мај, во Културен и информативен центар Битола се одржа свечен пијано концерт на маестро Дино Имери, во...

“Колорит на флејтата” концерт во Гевгелија

На 4 мај, 2022 година, во Малата сала на Народниот театар, Дом на култура „Македонија“- Гевгелија ќе биде домаќин на концертот „Колоритот на...

Koнцерт во Филхармонија на 11 февруари- „Француски бакнеж“

"Француски бакнеж"  е насловен концертот кој ќе се одржи в петок, на 11 февруари, 20 часот. Диригент е Џијан Емин, а како солисти ќе...

После овациите во Лондон и Њујорк македонскиот пијанист Симон Трпчевски вечерва ќе настапи во...

По Лондон и Њујорк, македонскиот а светски  пијанист Симон Трпчески заедно со  легендарниот виолинист Максим Венгеров, вечер ќе настапат на сцената на Филхармонијата во...

Владимир Четкар со турнеја концерти низ САД на крајот на овој месец

Реномираниот џез мучичар, гитаристот Владимир Четкар и оваа година ќе ја почне со турнеја концерти низ САД на крајот на овој месец. Според програмата, Четкар...

Научна средба со проф. д-р Александар Димитријевски и „Musica Viva за деца“ со дела...

Во рамките на одбележувањето на 55 години од своето основање Факултетот за музичка уметност продолжува со циклусот НАУЧНИ СРЕДИ со предавањето на вонр. проф....
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }