четврток 23 септември, 2021

Луѓе со маски, лица без лик, живот без душа

ЛУЃЕ СО МАСКИ, ЛИЦА БЕЗ ЛИК, ЖИВОТ БЕЗ ДУША Колумна на Мр-Татјана Гогоска Се навикнавме ли? Прифативме ли за секое излегување, влегување автоматски да ја ставиме...

За “гордата“ еднаквост, во поразувачки нееднаквиот свет кој го живееме

  Деновиве многу различни ставови, многу различни приоди кон јавното нагласување на „Парадата на гордоста“, од страна на оние што самите сметаат дека се различни,...

И конечно -Раширени крилја на македонската култура

Прес конференции, промоции, најави за фестивалски денови, филмски проекции, летни школи....информации кои ги преплавуваат македонските медиуми во областа на културата овие денови. И некако,...
video

Евровизија 2021 -Најголемата музичка европска магија со нови свежи музички ветрови

  Васил , својата „Here I Stand“ ја донесе на сцената во Ротердам, како целосна емотивна музичка приказна Евровизиското годинешно издание (по пауза од една година), овој...

Колумна – За македонскиот јазик, нашата најголема ТАТКОВИНА без граници

„Јазикот е нашата татковина“- напиша Блаже Конески и во оваа мала проширена реченица ја стави целата вистина и целата смисла на македонското опстојување низ...

Колумна – Додека светот оди по патеката на иднината, ние само нешто ЧЕКАМЕ !

Една од најнегативните навики која преминува во научена негативна емоција кај нашиот човек е да ЧЕКА. Никој и никогаш не чекал толку, како луѓето...

Колумна- Улиците во Скопје со сменети имиња а се останато исто

Денеска социјалните мрежи и медиумите се преплавени со најавата за предлогот на Град Скопје, на  дури 571 улици и плоштади во Скопје да им...

Колумна – Оригиналите авторски дела, секогаш се бесценети

Масовната потрошувачка во сите области, направи вистинските уметнички, креативни и дела со вредности, многу лесно да бидат уништени од копии односно со несоодветна замена...

Насилството како недостиг на позитивна комуникација – Зголемено насилство, под негативно влијание на телевизијата

Дел од книгата „Кажи ми да ти кажам“-Прирачник за комуникациски, вештини  автор М-р по комуникациски науки Татјана Гогоска  Правилната комуникација и комуникациска вештина доаѓа од...

Финското образование видено низ искривеното огледало на „северните од Балканот“

Финска, е една од најсеверните земји во Европа (Suomi, Finland или Република Финска е нордиска земја, заобиколена со Балтичко Море на југозапад, Финскиот залив...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести

.td-container, .tdc-row { width: 1095px }