вторник 24 ноември, 2020

Распишан Конкурсот за четвртиот меѓународен Стрип фест

ИСПРАЌАЈТЕ ДЕЛА ЗА ЧЕТВРТИОТ МЕЃУНАРОДЕН СТРИП ФЕСТ „АРТ група АКТ“ од Ваљево распишува меѓународен стрип конкурс во рамките на IV СТРИП ФЕСТ Конкурсот е отворен од 15...

Завод и музеј Прилеп- Ќе се заштитува вредниот иконостас на црквата „СВЕТО БЛАГОВЕШТЕНИЕ“

Заради заштита од  натамошно пропаѓање на вредниот иконостас во прилепската црква „Свето Благовештение” , есенва ќе почне неговата заштита. Иконостасот со димензии 16 на...

Уметникот Зоран Арсовски-Бабата со изложба во КИЦ насловена како „Космички бумеранг“

По успешната презентација на тековното творештво на меѓународен план академскиот ликовниот уметник Зоран Арсовски - Бабата продолжува со промовирање на својата најнова продукција и претставување на Македонија,...

Едукативни работилници за деца, дебата, изложба на Кондовски на програмата на „Литера

Едукативни работилници за деца, изложба на илустрации од големиот уметник Димитар Кондовски и повеќе дебати, ќе бидат дел од програмата на второто издание на...

Групна изложба „Panic Room или скок во мислењето“ во МСУ од 2.октомври

На 2 октомври во Музејот на современата уметност – Скопје, со почеток во 12 часот ќе биде отворена групна изложба „Panic Room или скок...

„ПОВТОРНО НА О“ – Изложба и промоција на книгата на Илина Арсова, уметник и...

 Илина Арсова, уметник и алпинист, вечер  во МКЦ ќе се претстви со своја изложба насловена „П0вт0рн0 на 0“, а ќе ја промовира и книгата...

Изожба на Владимир Здравески- Мигот кога видливи стануваат виножитните бои во уличниот вир

ГОЛЕМИОТ СВЕТ НА МАЛИТЕ НЕШТА (кон ликовната изложба „Микропанипулации“ од Владимир Здравески) Лакомо заитани  кон големото, кон широкото, кон пространото, си дозволуваме малото, ситното и тесното...

Изложба на илустрации за деца од македонскиот уметник Димитар Кондовски

Во рамките на второто издание на Меѓународниот фестивал за литература и илустрација за деца „Литера“, ќе биде отворена изложба на илустрации на македонскиот ликовен...

Четвртото издание на фестивалот „Статуа фест“ со пораки за заштита од Ковид-19

Скопје винкендов помина во знакот на четвртото издание на „ Статуа фест“. На плоштадот и на потегот кон Порта Македонија, 11 актери, пантомимичари и...

Националната галерија ја остварува својата годишна пограма

Националната галерија затекната во услови на светска криза на културна промоција сепак направи презентации на ремек-делата од нивната Колекција со различен тематски пристап. Кон...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести