четврток 22 август, 2019

Интервју со Горан Спасевски, сликар и калиграф- Мојата изложба ќе биде џиновска, со џиновски платна! 

Интервјуто го водеше Валентина Ѓоргиевска Парго Да се разговара со инспиративниот уметник Горан Спасевски од Битолскиот Народен театар, значи да се разговара со човекот кој...

Интервју со Теа Беговска -Го избрав потешкиот пат, но задоволството е поголемо   

"Јас сум актер човек" е претстава која го открива талентот на младата режисерка Теа Беговска. Во неа играат младите и талентирани актери Надица Петрова,...

Интервју со Јовче Петковски – Љубовта кон македонскиот фолклор несебично им ја пренесувам на...

 Интервјуто за www.kulart.mk го водеше Валентина Ѓоргиевска-Парго Маестро Јовче Петковски, на самиот почеток на нашата средба изразувам  честитки за извонредниот концерт. Неколку години со...
video

Интервју со Маја Гроздановска-Панчева -Кога љубовта и насмевката се придружници во заедничкиот живот се...

До следна средба со Маја Гроздановска -Панчева и нејзините Дарко, Надица и Марија, се договоривме да се потсетиме на претходното Интервју кое сеуште е...

Интервју со Рашела Гинова-Карафилоска-Сакам да го добијам заслужениот статус и да се фокусирам на...

Разговорот со радио и телевизискиот водител и новинар Рашела Гинова-Карафилоска, го водеше: Валентина Ѓоргиевска - Парго    Интересни се сите попладниња, кога сме вклучени...

Мега интервју со актерот Борис Чоревски – Останувањето во Битола ми донесе голема кариера

Интервјуто со Борис Чоревски, актерската битолска  легенда, во овие жешки летни денови , го направи Валентина Ѓоргиевска- Парго, а тој средбата ја започна со...

Интервју со Маја Јаневска Илиева, фотограф -Фокусот ми е насочен во објективноста, во покажување...

Интервјуто за куларт.мк го водеше Валентина Ѓоргиевска Парго "Приватни демони" беше неодамнешната ваша, чинам прва самостојна изложба, која се одржа неодамна во рамките на Ин...

Интервју со Миле Грозданоски режисер – Професијата ми донесе многу среќа и исполнет живот

Средба со режисерoт Миле Гроздановски, човекот кој од позади камерата со сета своја енергија и знаења со децении создаваше, телевизиска, филмска, документарна и музичка...

Интервју со Каро Балијан театарски режисер од Ерменија- Чест е да се игра Шекспир,...

За време на годинешниот, седми по ред, Битола Шекспир Фестивал (23-28 јуни)  се сретнавме со специјалниот гостин на фестивалот, ерменскиот актер, театарски режисер ...
video

Интервју со Добрила Грашеска, вокал чија мекост вознесува- Убавината  ќе си го најде патот, колку...

Интервјуто за куларт.мк, со Добрила Гашевска, вокалот на „Чалгија саунд систем“ го водеше нашиот соработник Валентина Ѓоргиевска Парго. Добрила Грашеска освојува со својот уникатен етно...

Следете не

1,297FansLike
115FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести