„Десет лета Македонкс“ -мотото на годинешното издание на креативен документарен филм

1228

Седумдесет документарни филмови на автори од цел свет ќе се прикажат на јубилејниот 10. Фестивал на креативен документарен филм МакеДокс. Фестивалот  ќе се одржува од 21 до 28 август во Куршумли ан, и во кината Милениум и Фросина.

Мотото на фестивалот е „Десет лета МакеДокс“, ќе биде отворен со филмот  „И сѐ стана песна“ (Ирска/Велика Британија) на Шејмус Марфи, а ќе се затвори со македонската премиера на најнаградуваниот македонски документарец „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов.

МЕДЕНА ЗЕМЈА

Земја во фокус е Германија, и ќе бидат прикажани осум германски креативни документарци создадени во последниве 20 години. Главна тема на фестивалот е копродукцијата, како алатка за создавање културни врски меѓу државите и градење мостови на соработка меѓу уметниците.

„На десеттото издание на МакеДокс ќе имаме и десет македонски документарци, меѓу кои и последниот филм на прерарно починатата режисерка Билјана Гарванлиева, ‘Тетовски самрак’, кој го доврши нејзиниот сопруг Мануел Цимер. Проекција ќе има и ‘Манаки – приказна во слики’ на Роберт Јанкулоски“, рече на денешната прес-конференција Петрула Вељановска од фестивалот.

Селекторката на МакеДокс, Петра Селишкар рече дека за фестивалските награди „Кромид“, „Млад кромид“, „Сечкан кромид“, „Кокарче“ и Наградата за етички идеи ќе одлучуваат пет комисии составени од 15 еминиентни странски и домашни автори.
Билетите можат да се набават онлајн на Купи карти за сѐ и на влезот на Куршумли ан. Фестивалскиот билет кој ги опфаќа сите програми и настани чини 1.600 денари.

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.