недела 25 јули, 2021

Отворено јубилејното 40-то издание на најголемата манифестација за деца – Мал битолски монмартр

Вчеравечер во Старата битолска чаршија, беше отворено јубилејното 40-то издание на Малиот битолски Mонмартр. Ова е второ издание на оваа манифестација која се одвива...

Во Музејот на Македонија ќе се отвори изложбата „На Срем“

Меѓународниот ден на музеите – 18  Мај, Музејот на Македонија ќе го одбележи со отворањето на изложбата „На Срем“. На изложбата ќе бидат поставени над...

Во Музеј на современа уметност- Изложба на домашни и странски автори „Голем формат II”

„Голем формат II“ е насловена изложбата oд колекцијата на Музејот на современата уметност Скопје, што од денеска е отворена за љубителите на уметноста, а...

Во Мала станица – Изложба “Остен Биенале на цртеж-Скопје 2020 “

Од  18 февруари  па се до 18 март во Мултимедијалниот центар „Мала станица“ е отворена изложбата „Остен Биенале на цртеж – Скопје 2020 –...

Изложба „Панаѓурите во градските и руралните средини во XIX и XX век во Османлиска...

Изложбата „Панаѓурите во градските и руралните средини во XIX и XX век во Османлиска Македонија“ е поставена во НУ Музеј на македонската борба за...

Во Музејот на современата уметност – ретроспективна изложба на Јован Шумковски

Утре ( 17 декември) во 12 часот, во Музејот на современата уметност Скопје ќе биде отворена ретроспективна изложба на Јован Шумковски насловена „Вода/Ѕид“. Куратор на...

Неколку настани и информации од ликовната уметност-Изложби и меѓународни претставувања

Во галеријата на Младинскиот културен центар, вечерва во 19 часот, ќе се отвори изложбата „Небо“ на ументикот Јана Јакимовска. На изложбата ќе бидат претставени...

„ИНТЕРЕТНИЧКО СТРИП УЧИЛИШТЕ“- Изложба во ликовниот салон во Велес

Проектот „СТРИП УЧИЛИШТЕ СТРИПОТ ВО ИНТЕРКУЛТУРНА ЕДУКАТИВНА МИСИЈА 2020“ е финансиран од Министерството за култура на  Македонија како дел од програмата за интердисциплинарни дејности...

Старите занаети во фокусот на самостојната изложба на фотографот Коста Дупчинов насловена „Носталгија...

Викендов во Кинотеката на Македонија беше отворената втората самостојна изложба на фотографот Коста Дупчинов „Носталгија – втор дел“. Изложбата на уметнинички фотографии тематски е...

Уметникот Зоран Арсовски-Бабата со изложба во КИЦ насловена како „Космички бумеранг“

По успешната презентација на тековното творештво на меѓународен план академскиот ликовниот уметник Зоран Арсовски - Бабата продолжува со промовирање на својата најнова продукција и претставување на Македонија,...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести

.td-container, .tdc-row { width: 1095px }