петок 29 мај, 2020

Медената Атиџе повторно сама со своите пчели- ветувањата од власта паднаа во вода

Медената Атиџе, главниот лик на нашиот најуспешен филм „Медена земја„ , го освои Холивуд, ги освои срцата на милиони луѓе на светот и затоа...
semejni vrednosti

Современото семејство пред многу предизвици и дилеми

Семејните вредности како израз, означуваат низа од содржини кои го потенцираат  функционирањето, развојот и опстојувањето на едно семејство. Во последните години кај нас е...
video

Денес е Ѓурѓовден -Дојде пролетта, се обновува животот

Празникот на светиот великомаченик Георгиј познат како Ѓурѓовден се празнува на 6 мај според новиот (или на 23 април според стариот) календар. Тој се...

3 мај 1945- Утврдена македонската азбука официјално и единствено писмо на македонскиот јазик

Народната влада на Демократска Федеративна Македонија, по предлог на Комисијата за јазик и правопис при Министерството за просвета донела решение за утврдување на македонската...

Семејни вредности- Чувајте го семејството како сонце на дланка!

Кога двајца се соочуваат со предизвикот на основање на свое семејство во кое ќе одгледаат и свои деца, треба да имаат пред се на...

11 април 1889- Родена опеаната Благуња од село Пожаране-песна која малкумина барем еднаш...

11 април - Роденденот на Благуња -Дејче Пожаранче,  родена на 11.април 1889 година! Овој пат во Времеплов на куларт.мк еден убав запис од www.gavro.com.mk Кога била...

Хуманост што трае-Пет години топол оброк за гладните

Ретвитни оброк“ слави пет години постоење. Оваа организација пет години им обезбедува оброк на бездомниците, делејќи им го секоја сабота кај спомен-домот на Мајка...

Заштедете ја својата енергија -Совети како да го сторите тоа

Енергијата е двигател на телото. Доколку енергијата згасне ,згаснуваат желбата и волјата за промени и чекор напред. Постојат тајни потрошувачи на човековата енергија кои ја...
video

Со години оставена на забот на времето, училишната зграда во Подвис каде се одржала...

Како изгледа училиштето во кое првпат е изведена настава на македонски јазик? На девет километри оддалеченост од градот Кичево, се наоѓа селото Подвис кое пак, се...

18 држави во светот без заболен од Корона вирус- Кои се?

Според информацијата од BBC , само 18 земји од сите 193 членки на Обединетите Нации -немаат регистрирано случаи на корона вирус а тоа се...

Следете не

1,624FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести