петок 3 февруари, 2023

Светски ден на водните живеалишта

Втори февруари е  ден за покревање на јавната свест за зачувување на водните живеалишта кои се дом на цели еко системи. Овие водни површини...

Меѓународна изложба на расни кучиња во Гевгелија

Гевгелија, 6 јуни 2022 Изминатиов викенд,  во пштина Гевгелија, во Негорските Бањи, се одржаa Меѓународна изложба на расни кучиња и две изложби на ЦАЦИБ, во...

ЈП Лајка почнува кампања за подигање на свеста кон бездомните животни

4-ти АПРИЛ - СВЕТСКИ ДЕН НА БЕЗДОМНИТЕ ЖИВОТНИ По повод 4-ти Април, СВЕТСКИОТ ДЕН НА БЕЗДОМНИТЕ ЖИВОТНИ, ЈП Лајка почнува кампања со цел подигање на...

“Анима мунди” бара итно да се истражи каде завршиле кучиња за кои се сомневаат...

На социјалната мрежа фејсбук, осамна пост со сомневање и воедно апел од страна на Зружението за заштита на животни "Анима мунди" да се испитаа...

Со “Лајка” ќе раководи Воислав Димитровски

Претпријатието „Лајка„ кое треба соодветно да се грижи за бездомните кучиња во Скопје, по шестмесечното работење во кое имаше најразлични контраверзни информации, деновиве доби...

Домашните миленичиња во Кисела Вода добија нов парк

Општина Кисела Вода пред влезот на отворениот пливачки базен во Расадник, направи нов парк за миленици. Паркот се простира на површина од околу 420 м2,...

“Лајка“ во завршна фаза- се планира 24 часовна грижа за бездомните кучиња

Изградабта на „Лајка „ се најавува дека  е во завршна фаза, иако претрпе многу пролонгирања што се препишува на кризата предизвикана од коронавирусот.. Завршено е...

Со нов протокол за движење: Од денеска скопската зоолошка градина отворена за посетители

Убава вест најмногу за децата.Тие  од денеска повторно ќе можат да се дружат и да уживаат со животните во Зоолошката градина во Скопје. Taa ќе...

Скопје сеуште без реaлизација на активности за хуман пристап и згрижување на уличните кучиња

Пред повеќе од една година  град Скопје ја презеде иницијативата да го затвори нехуманиот стационар „Вардариште“ и одлучи објектот да прејде во надлежност на...

Глас на милениците- За Македонското овчарско куче-Караман, границите се повеќе отворени

Убава вест ги израдува љубителите, поддржувачите, одгледувачите и сопственици на Македонското овчарско куче Караман овие денови. "Кинолошкиот сојуз на Р. Македонија" го закити Македонското овчарско...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }