недела 25 јули, 2021

Отворено јубилејното 40-то издание на најголемата манифестација за деца – Мал битолски монмартр

Вчеравечер во Старата битолска чаршија, беше отворено јубилејното 40-то издание на Малиот битолски Mонмартр. Ова е второ издание на оваа манифестација која се одвива...

107 години од раѓањето на Василие Поповиќ Цицо, корифеј на карикатурата, илустрацијата, политичкиот дизајн...

Василие Поповиќ-Цицо (12.2.1914 – 10.12.1962) е автор без чија креативност, луцидност, шегобијност и сатиричност е тешко да се замисли македонската уметничка и театарска сцена. Неговата...

МАКЕДОНСКИОТ СТРИП ЦЕНТАР ОД ВЕЛЕС И УШТЕ НЕКОЛКУ МАКЕДОНСКИ СТРИП УМЕТНИЦИ НАГРАДЕНИ НА МЕЃУНАРОДЕН...

  Уметничкото здружение „АРТ група АКТ“ од Ваљево, Србија, во 2020 година  распиша меѓународен стрип конкурс. На конкурсот пристигнаа над сто стрипови од Србија и...

Во Музејот на современата уметност – ретроспективна изложба на Јован Шумковски

Утре ( 17 декември) во 12 часот, во Музејот на современата уметност Скопје ќе биде отворена ретроспективна изложба на Јован Шумковски насловена „Вода/Ѕид“. Куратор на...

Неколку настани и информации од ликовната уметност-Изложби и меѓународни претставувања

Во галеријата на Младинскиот културен центар, вечерва во 19 часот, ќе се отвори изложбата „Небо“ на ументикот Јана Јакимовска. На изложбата ќе бидат претставени...

До 30 декември отворен детскиот ликовен конкурс „Зимска приказна”

Во пресрет на Нова година и Божиќ, Амбасадата на Русија во земјава објавува нов детски ликовен конкурс „Зимска приказна", посветен на традициите за овие...

Старите занаети во фокусот на самостојната изложба на фотографот Коста Дупчинов насловена „Носталгија...

Викендов во Кинотеката на Македонија беше отворената втората самостојна изложба на фотографот Коста Дупчинов „Носталгија – втор дел“. Изложбата на уметнинички фотографии тематски е...

Распишан Конкурсот за четвртиот меѓународен Стрип фест

ИСПРАЌАЈТЕ ДЕЛА ЗА ЧЕТВРТИОТ МЕЃУНАРОДЕН СТРИП ФЕСТ „АРТ група АКТ“ од Ваљево распишува меѓународен стрип конкурс во рамките на IV СТРИП ФЕСТ Конкурсот е отворен од 15...

Едукативни работилници за деца, дебата, изложба на Кондовски на програмата на „Литера

Едукативни работилници за деца, изложба на илустрации од големиот уметник Димитар Кондовски и повеќе дебати, ќе бидат дел од програмата на второто издание на...

Групна изложба „Panic Room или скок во мислењето“ во МСУ од 2.октомври

На 2 октомври во Музејот на современата уметност – Скопје, со почеток во 12 часот ќе биде отворена групна изложба „Panic Room или скок...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести

.td-container, .tdc-row { width: 1095px }