петок 14 јуни, 2024

Aeterna Nova- изложба на облековната култура на етничките заедници кои живеат тука 

Здружението за истражување, заштита и промоција на културното наследство ВУЛГУС Скопје поканува на отворање на изложбата Aeterna Nova https://www.facebook.com/share/TGzGfGmaiJb8Pm2i/ во Националната галерија Мала станица со почеток...

Историски факти: Битката кај Готен 1903

Пред точно 121 години (18 април 1903), на планината Готен, се одвива најголемата битка пред Илинденското востание помеѓу неколку комитски чети и Аскерот. Меѓу...

Бесплатен влез во музеите и на локалитетите на 18 Април

Скопје 17.04.2024 По повод 18 Април, Светскиот ден на спомениците и археолошките локалитети, утре е обезбеден слободен влез во сите национални установи од областа на...

Се реконструира Старото училиште во Љубојно

  Министерката за култура Бисера Костадиновска- Стојчевска во интервју за еден медиум, говореше за значењето на Старото училиште во Љубојно и негово прераснување во Центар...

 „Стоби“ доби 180 илјади евра неповратни средства од ЕУ

Министерката за култура, Бисера Костадиновска- Стојчевска, првиот заменик на претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, и дополнителната заменичка-министерка за труд и...

Поддршката за развојот на културната програма дава резултати

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска беше во работна посета на Општина Крушево, каде што се сретна со градоначалникот Томе Христоски и направи обиколка...

Следниот месец започнува адаптацијата на училиштето во Љубојно

Министерката за култура, Бисера Костадиновска- Стојчевска, денеска се сретна со директорката на Заводот и музеј– Битола, Мери Стојанова, со која разговараше за тековните активности...

Вложени 9,6 милиони денари во Спомен домот АСНОМ

20.12.2023 Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска во беше во работна посета на Делчево, каде заедно со градоначалникот Горан Трајковски направија увид во активностите...

Соработката со Албанија во борбата против трговијата со артефакти

Министерката за култура, Бисера Костадиновска- Стојчевска, денеска во Тирана оствари билатерална средба со министерката за култура на Албанија, Елва Маргарити, по повод првата успешна...

Денеска примопредавање на македонските икони во Тирана

Скопје, 15 декември 2023 година Министерката за култура Бисера Костадиновска- Стојчевска денеска е во еднодневна работна посета на Тирана, на покана од нејзината колешка,...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }