четврток 22 август, 2019

Холандскиот град Утрех ги трансформира автобуските постројки во градини

Загадувањето на животната средина, се поголемото уништување на растителниот и животинскиот свет ѓто доведува до дисбаланс во природата а у штети на човекот, доедуваат...

Хортикултура – Како се одгледува босилек и кои се неговите позитивни страни?

Босилекот е нискорастечко медитеранско растение, кое се одгледува во региони со потопла клима. Потекнува од Иран, Индија и други тропски региони на Азија, и се култивира...

Хортикултура- City flowers секогаш свежи, достапни и функционални производи

Од големата понуда на разни видови цвеќиња, аранжмани, начини на достава и грижа, денеска издвојуваме Саксиските растенија од city flowers.Саксиските растенија се цветни или...
video

Watertec Macedonia- Водата е половина здравје а чистата вода цело

Според истражувањата, кои постојано се вршат врз водата во целиот свет, еден резултат е заеднички за сите, а тоа е : Водата е најпотребниот...

Како да имате совршен тревник?

Негуваниот тревник не е само убава декорација, туку ја спречува ерозијата на почвата, го намалува шумот и ја намалува температурата околу куќата во топлите...

Билка за радост во домот-Куќна среќа

Куќна среќа (лат. Soleirolia soleirolii или Helxine soleirolii) е нискорастечко растение, кое често наоѓа примена во терариуми или други видови на стаклени мини градини....

Ананас во вашиот дом

Ананасот (Ananas comosus Merr.) е рај за сите сетила, потекнува од Јужна Америка а во Европа го има благодарение на Кристофер Колумбо. Припаѓа на...

Легенди за темјанушките

Нешто интересно... Римската легенда зборува за една млада убава и невина девојка, која била жртва на бес. Кога Купидон ја прогласил таа девојка за...

Жалфија – растение за градини и балкони

Жалфијата (лат. Salvia) е вечно зелена полугрмушка со ароматични сивозелени листови со ситни влакненца. Таа се користела како лековито растение уште во античко време....

„Скопје цвета“ – Викенд посветен на цвеќето

Скопскиот цветен фестивал го слави цвеќето, зеленилото, природата и другарувањето на отворено. „Скопје цвета“ е мотото на овогодинешниот фестивал, кој ќе се одржи под покровителство...

Следете не

1,297FansLike
115FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести