четврток 23 мај, 2024

ПОРТРЕТ НА ЕДНА ВРЕДНА ЖЕНА: Професорка Стефка Шиндаковска е полна со таленти и успеси...

Царев двор 21.04.2024 Сакаме да ви доловиме жени кои гордо го понесуваат специфичниот македонски менталитет и креативност, и кои со својот персоналитет се издвојуваат од околината...

ВО СРЕДА НА ГОСТИ: Во “Голден Роуз” на сто видови специјалитети и на кафе!

10.04.2024 Вие, доколку би доделувале ресторанска "златна роза", дали би ја доделиле на "Златна роза", или во оригинал кажано на ресторанот "Golden rose", само затоа...

Завршија Медните денови

24.04.2024 Четири дена на отворено пред Капитол мол во скопската населба Аеродром, од 21 до 24 Март 2024 година, беа изложени четири медни штандови, на...

РЕКОА: “Зелникот на баба- Пробиштип”, колевка која обединува народ 

24.03.2024 Она што ќе пропуштам да Ви напишам, нека овие неколку прекрасни споделени фотографии ви покажат, што се збиваше  во Пробиштип на зелникот на баба,...

ПОНЕДЕЛНИК НА ГОСТИ: Драгоцени природни капки кои освежуваат и лекуваат!

11.03.2024 Низ центарот на Скопје преку ден најчесто се поминува со брзање, одејќи на работа, на училиште, на деловни или приватни средби, или вршејќи некои...

ВО САБОТА НА ГОСТИ: На Бегова тава “Кај Ноки”!

Ајде да ве одведеме "Кај Ноки"! Ние, неколку новинарки и новинари, неодамна бевме поканети "апансас" на дружба и еден вид неформална прес конференција за фестивалот...

СРЕДА НА ГОСТИ: Во “Пелистер” најмногу се бара “Топло- ладно”!

Нема кој не бил. Ако не бил нека крене два прсти и одиме заедно, веднаш! Градската кафеана "Пелистер". "Пелистер" е повеќе од кафеана, од ресторан. Повеќе...

ВКУСИ ЈА ТРАДИЦИЈАТА-НАЦИОНАЛЕН САЕМ НА ХРАНА И ПИЈАЛАЦИ

  На 7 октомври во Градскиот парк во Скопје, во 11 часот ќе започне Вториот национален саем на храна и пијалаци-информираат од Министерството за земјоделство...

Викенд кујна – Тестенини со морски плодови

Овој викенд можете да одвоите барем за едниот ден помалку време зприготвување на ручек , за да можете покорисно да го поминете времето а...

Мус од чоколадо со сос од калинка- како последен рецепт од годинешното мени на...

Risotto zafferano, ginepro e limone con crema di cipolla bruciata Рижото со шафран, смрека и лимон со крема од изгорен кромид Состојки за 4 лица: 200 гр...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }