вторник 28 ноември, 2023

ВКУСИ ЈА ТРАДИЦИЈАТА-НАЦИОНАЛЕН САЕМ НА ХРАНА И ПИЈАЛАЦИ

  На 7 октомври во Градскиот парк во Скопје, во 11 часот ќе започне Вториот национален саем на храна и пијалаци-информираат од Министерството за земјоделство...

Викенд кујна – Тестенини со морски плодови

Овој викенд можете да одвоите барем за едниот ден помалку време зприготвување на ручек , за да можете покорисно да го поминете времето а...

Мус од чоколадо со сос од калинка- како последен рецепт од годинешното мени на...

Risotto zafferano, ginepro e limone con crema di cipolla bruciata Рижото со шафран, смрека и лимон со крема од изгорен кромид Состојки за 4 лица: 200 гр...

Недела на вкусна италијанска кујна- Равиоли, фунги и рижото во различни вкусови на денешното...

Ravioli ripieni di fagioli e ricotta affumicata in zuppa di ortiche e cardi croccanti Равиоли полнети со грав и чадена рикота, во супа од коприва...

Почна неделата на италијанска кујна во светот – Предлог за три вкусни јадења

Изберете барем еден да подготвите и уживајте во италијанските специфични вкусови: ДЕНЕШЕН ПРЕДЛОГ БРОЈ 1 Asparagi e uova - Аспарагус и јајца Состојки за 4 лица: 4 китки аспарагус Малсиново...

Петта недела на италијанска кујна во светот од 23-29 ноември 2020

Петтата  Недела на италијанската кујна во светот организирана од ИТА-Оддел за економска соработка при Амбасадата на Република Италија, со цел промоцијата на италијанската кујна,...

Мексиканска кујна- Рецепт за салата со туна

Мексиканската салата со туна е многу лесно јадење кое се подготвува како главен оброк. Туна од конзерва, со многу зеленчуци и со пријатен лут...

Интересни информации од светот на храната -10 топ шпански рецепти

Следниве се рецептите кои ги препорачуваме да се обидат кујните кои се нови во шпанската кујна. Оваа листа вклучува јадења кои се некои од...

Топ 10 тајландски десертни рецепти за лето

Вкусот на рајот Кул, егзотични рецепти кои можат лесно да се направат? Звучат и изгледаат добро, и тоа е - многу добро! Овие летни тајландски...

Куларт кујна- Ќофтиња од тиквички во комбинација со освежителен сос

Потребни состојки за тиквичките -3 поголеми тиквички -15 грама сирење -2 јајца -презла (брашно) -зачини по вкус За сосот 1 павлака 200 гр мајонез лук исецкан магдонос и зачини по вкус Начин на подготовка Тиквичките ќе ги...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }