недела 20 октомври, 2019

Licentia poetica со Мирјана Стојановска- Денес, сите букви молчат…денес, сите како да кријат..

 Уредник на рубриката: Филип Димкоски   Мирјана Стојановска е родена во Битола, во 1971 година. Дипломира на Филолошкиот факултет во Скопје, а магистрира на Педагошкиот Факултет...

Licentia poetica со Оливера Доцевска – Песната сама се пишува, толку лесно читлива, а...

Уредник: Филип Димкоски Оливера Доцевска е родена во Куманово, на 5.3.1975 година. Дипломира на Универзитет „Св.Кирил и Методиј”, во Скопје, на Правен факултет. Работи во...

Licentia poetica со Славица Дабевска Ќировска-..Удри со нишалка по гради со колот да прсне...

Уредник на рубриката- Филип Димкоски Славица Дабевска Ќировска е родена на 1.9. 1964 во Тетово. Пишува поезија и проза, ова е нејзина четврта книга. Досега...

Licentia poetica со Васил ТОЦИНОВСКИ-..Од еден до друг брег…низ лавиринтот…на одминување “Неочекувано си замина...

Уредник на рубриката: Филип Димкоски Васил ТОЦИНОВСКИ - поет, раскажувач, есеист, литературен критичар, автор за деца и млади, книжевен историчар, антологичар, преведувач. Роден е на...

LIcentia poetica Христо Петрески – ..Ми подаривте камче, но не знам дали ќе изградам...

Проф. д-р Христо Петрески е роден на 4 февруари 1957 година во Крушево. Тој е македонски поет, писател, новинар, антологичар, есеист, критичар и сликар....

Licentia poetica со Рефика Дедиќ – Ја допрев среќата со очите на љубовта

Уредник на рубриката Филип Димкоски Рефика Дедиќ е родена во Баг, општина Бужим, Босна и Херцеговина  во скромно Босанско смејство. Основно училиште завршила во родното...

Licentia poetica со Здравко Одорчиќ-…Те чекав во занесот од убавината на месечината….

Уредник на рубриката: Филип Димкоски Здравко Одорчиќ е режисер, романописец и поет. Роден е во Осјек, Република Хрватска. Автор е на 12 драми од кои 9...

Licentia poetica со Ивана Папеш Богосављев- На дланките го носам сонцето и верувам,...

Уредник на рубриката: Филип Димкоски Ивана Папеш Богосављев родена е на 30.12.1981 година во Суботица. Дипломирала на Факултетот за учители во Сомбор, а подоцна магистрирала...

Струга по 58. пат го слави поетскиот збор-Отворени Струшките вечери на поезијата

Во градот на безверемнските Браќа Миладиновци,  Струга, вчеравечер се отвори  58. издание на светски реномираната поетска манифестација „Струшки вечери на поезијата“, која оваа година...

Licentia poetica со Сафета Осмичиќ…. Живеј го овој миг, овој ден што го газиш…….

Уредник на рубриката: Филип Димкоски Сафета Осмичиќ и родена во Градачац, Босна и Херцеговина,  во 1955 година, но најголемиот дел од својот живот го поминала...

Следете не

1,339FansLike
120FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести