Фестивалот Македокс 2020 продолжува со онлајн проекции на филмови до 20-ти септември

502

Со доделувањето на наградите на 26 август завршија проекциите на документарни филмови во Парк МКЦ и во летното кино на Кинотеката, но 11. Македокс продолжи онлајн со мото „Македокс насекаде“.

Хибридното издание на фестивалот отвори можност филмовите да се гледаат не само за време на физичкиот фестивал (19-26 август) со проекции под отворено небо, туку и по доделувањето на наградите, преку онлајн изданието на фестивалот, што трае до 20 септември.

На тој начин документарниот филм станува достапен на територијата на целата држава со регистрирање на следниот линк: http://makedox.mk/mk/en/festival/online-festival-2/

Во програмата се сместени 60 долгометражни, кратки и студентски документарни филмови, како и програмата за деца.

Како потсетување, онлајн може да се гледаат и филмовите што ги добија наградите на годинашното издание на „Македокс“, како „Епицентро“ на Хуберт Саупер, добитник на наградата „Кромид“ за филмови од главната програма, „Тунел“ на Нино Орјокиниџе и Вано Арсенишвили, добитник на наградата „Млад кромид“, документарниот филм „Зборувај за да те видам“ на Марија Стојниќ, која доби Специјално признание за своето „храбро, сонично и експериментално патување на еден медиум што полека изумира во светот“, краткиот „Фантастичните“ на Маија Блефилд од Финска, кој ја освои наградата „Сечкан кромид“, студентскиот филм „Ќе доплови Рекс“ на Јосип Лукиќ, кој ја освои наградата „Кокарче“, како и филмот што ја освои наградата за најдобри етички идеи „Акаша, мојот дом“ на Раду Чорнициу.

Фестивалот „Македокс“ е поддржан од програмата МЕДИА на Креативна Европа, Институт „Јунус Емре“, Амбасада на Кралството Холандија, Град Скопје, Амбасадата на Република Чешка во Софија. Пријатели на фестивалот се Музеј на РМ и Археолошкиот музеј на Македонија.

Коорганизатори на 11. Македокс се МКЦ и Кинотека на Македонија.  Партнери на „Македокс“ се „Петра Пан филм продукција“ и „Кино Култура“.

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.