Промовирана книгата “Пресек“ од Маја Трајковиќ

48

Вчера (26.10.2023 година) беше одржана втората промоција на книгата,,Пресек” од авторката Маја Трајковиќ во Порта- Македонија”.

Книгата е автобиографија, поврзана со нејзиното искуство со канцерот на дојка. Промотори на книгата беа, професорkaта доктор Снежана Петрова Џамбазова и професорката по македонски јазик и книжевност Душанка Трпевска.

Книгата претставува подигање на свеста во месец октомври а на промоцијата авторката изјави дека  нејзиниот наслов дава насока на суштината и таа пресекува речиси се и одлучува да продолжи да живее, а не да преживува.

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.