На саемот на книгата промовирани „Избрани драми “ од Горан Стефановски

552

Издавачката куќа „Полица“ на Саемот на книгата попладнево го промовира своето ново издание, драмски избор од Горан Стефановски, кој ги опфаќа драмите: „Диво месо“, „Лет во место“, „Хај-фај“, „Дупло дно“, „Баханалии“ и „Демонот од Дебар Маало“.

За драмскиот автор, писател, драматург и професор Горан Стефановски, како и за неговите драми зборуваше театрологот Ана Стојаноска. Таа потенцира дека без Горан Стефановски не постои македонската драма и театар.

Таа го поздрави објавувањето на книгата и апелираше читателите одново да ги прочитаат, препрочитаат драмите на Стефановски и тие повторно се постават на сцена, низ македонските театри.

– Ова е одлично време Горан Стефановски да се постави на сцена, повторно и повторно. Сето ова невреме ќе заврши, кога тогаш, и ние пак ќе се вратиме во театар. Повеќе од потребен ни е да го слушаме, да го гледаме, да растеме, да растат генерациите што доаѓаат со неговите драми. Исклучително важен драмски автор, неверојатен зошто се она што е македонска современа драма, македонски модерен театар не би постоел ако не постоеше Горан Стефановски, рече Стојаноска. Додаде дека репликите од неговите драми на сите им се познати и се користат сè уште.

Даде предлог да има година на Горан Стефановски и сите македонски театри да постават по една негова драма. Смета дека тоа ќе биде провакција за секој млад актер, режисер и драмски автор да биде дел од вредното авторско дело на Стефановски.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.