Распишан Конкурсот за четвртиот меѓународен Стрип фест

687

ИСПРАЌАЈТЕ ДЕЛА ЗА ЧЕТВРТИОТ МЕЃУНАРОДЕН СТРИП ФЕСТ

„АРТ група АКТ“ од Ваљево распишува меѓународен стрип конкурс во рамките на

IV СТРИП ФЕСТ

Конкурсот е отворен од 15 октомври до 15 ноември 2020 година

Делата да се испраќаат на адресата: [email protected]

или на:

„AРТ ГРУПА АКТ“

Насеље 27, Ноември 10/1

1400 Ваљево, Р. Србија

Пропозиции за учесниците:

 

 • Право на учество имаат сите автори без возрасни ограничувања.

 

 • Кандидатот материјалите ги праќа преку обична или преку електронска точка.
 • Делото треба да биде во добра копија, со обем од 1 до 4 табли, А3 или 14 формат.
 • Делото може да биде од повеќе автори (цртач, сценарист, колорист), со тоа што цртачот не може да испрати повеќе од едно дело.
 • Делото може да биде претходно објавување.
 • Темата, жанрот и авторскиот пристап се слободни.
 • Текстот во стрипот може дабиде на српски или на англиски јазик како и на јазиците од поранешна Југославија.
 • Со делото обврзно да се испратат следните податоци: име и презиме, кратка биографија, наслов на делото, адреса, електронска адреса и телефонски број.
 • На секоја табла од делото на задната страниа да се означи насловот на стрипот (пример: 1/4  . 2/4, 3/4 , 4/4 )
 • Делата ќе бидат жирирани за изложба.
 • Ќе биде доделена I, II и III награда, а можно е да бидат доделени и посебни награди.
 • Нема да се земаат предвид дела кои пропагираат расна, верска, национана, лична и други видови нетрпеливост, имаат за цел пропаганда на дејноста од правни лица, организации, здруженије и движења како и дела со порнографска содржина.

 

 

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.