Во Музеј на современа уметност- Изложба на домашни и странски автори „Голем формат II”

516

„Голем формат II“ е насловена изложбата oд колекцијата на Музејот на современата уметност Скопје, што од денеска е отворена за љубителите на уметноста, а така ќе остане до почетокот на јуни.

Голем формат II е изложба на дела од колекцијата, од македонски и странски автори, која се однесува на односот на уметничкото дело во релација со архитектонскиот простор и набљудувачот. Ќе бидат претставени трудови од 9 автори во голем формат (слики, инсталации и скулптури) кои ги селектираше кустосот Благоја Варошанец. Во еден дел од галеријата ќе бидат изложени и дела од Могенс Андерсен, Елизабета Аврамовска, Жанета Вангели, Бернхард Гарберт, Рене Дивије, Исмет Рамиќевиќ, Петар Хаџи Бошков, Анџело Титонел и Симон Шемов.

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.