Гостување на Битолски книжевен круг во Гевгелија

32

15.12.2023

Прво гостување на Друштво на писатели „Битолски книжевен круг“ во Гевгелија денес, во 19 часот во малата сала во Народен театар – Гевгелија.

Во рамки на настанот ќе стане збор за историјата на оваа писателска асоцијација, нејзините книжевни и периодични изданија, како и за манифестациите и настаните во нејзина организација.

Друштвото на писатели „Битолски книжевен круг“ – Битола е здружение во кое на доброволна основа се здружуваат и членуваат писателите, заради остварување на своите професионални, авторски и други заеднички и индивидуални права и интереси, и за унапредување и афирмирање на литературното творештво во Битола.

„Битолски книжевен круг“ од 2001 година двапати годишно го објавува списанието за книжевност, уметност и култура „Раст“, а ја организира и манифестацијата „Битолски книжевни паметења“.

Повеќе информации за оваа писателска асоцијација се достапни на порталот https://bkk-pisateli.mk.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.