Струга: Исчезна бистата на Славко Јаневски

24
Бистата на македонскиот поет Славко Јаневски е исчезната од постаментот во склоп на алејата на поетите на кејот на истекот на Црн Дрим. При вообичаена проверка, на 19.04.2023  година (среда) беше утврдено дека бистата на поетот Славко Јаневски е откорната од  постаментот, додека бистите на поетите Ацо Шопов и Сергеј Есенин беа видливо расклатени во очигледен обид да се откорнат од постаментите.
Исчезнувањето, односно кражбата е пријавена во полициската станица во Струга од страна
на директорот на СВП, Тодорче Тасевски.
„Најостро го осудуваме вандалскиот чин на кражба на бистата на нашиот истакнат поет
Славкко Јаневски како и обидот за кражба на бистите на поетите Ацо Шопов и Сергеј Есенин.
Настанот е пријавен во полиција од која очекуваме да ги пронајде и да ги казни сторителите на овој вандалски чин. Бистите на поетите Ацо Шопов и Сергеј Есенин ќе бидат превентивно и привремено дислоцирани за да се извршат потребните технички зафати за нивно  поцврсто фиксирање на постаментите за да се оневозможат ваквите вандалски чинови! “
Сличен вандалски чин се случи на 1 октомври 2021 година кога бистата на познатиот
македонски поет Анте Поповски беше откроната од постаментот и беше фрлена во
крајбрежјето. Истата беше санирана, дополнително зацврстена и вратена на постаментот.
Ваквите вандалски чинови ќе треба да се оневозможат во иднина со заеднички напори на  НУМ „Струшки вечери на поезијата“, Општина Струга и МВР преку засилени мерки на обезбедување на оваа вообичаено фреквентна локација како и со организирање кампањи за подигање на јавната свест за значењето и угледот на Струга како светска престолнина на поезијата. Апелираме сите добронамерни граѓани и почитувачи на поезијата да помогнат со  информации во однос на сторителите и пронаоѓањето на бистата.
куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.