„Операта на шумските животни“ на 27 јануари напладне

67

На големата сцена на Националната опера и балет на 27 јануари со почеток во 12.00часот ќе се изведе детската интерактивна музичка претстава „Операта на шумските животни“ наменета за најмладата публика од 6-11 години. Идеја, сценарио, режија, костимографија и сценографијата се на Десанка Глигоријевиќ.
„Операта на шумските животни“ е интерактивна музичко- драмска претстава која има за цел да ја запознае и едуцира најмладата публика со оперската уметност. Сценариото изобилува со многу комични моменти, кои се случуваат додека шумските животни се обидуваат да создадат оперска претстава. Музичкиот дел е исполнет со адаптирани популарни арии од оперите: Кармен, Палјачи, Аида, Травијата, Рита и други, како и инструментални композиции кои се со адаптиран текст во својство на сценариото.
Улогите ги толкуваат: Билјана Камчева, Марика Поповиќ, Јане Дунимаглоски и Невен Силјановски.
Претставата е од хуманитарен карактер. Собраните средства од продадените билети ќе бидат наменети за лекување на младиот Леонид Индов, кој во несреќен случај во Грција се здоби со тешки повреди, по што беше опериран и му претстои долготрајно и скапо лекување.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.