Театарски поткасти на „Самоглас“ посветени на историјата на МТФ

53
3 мај: Аудиобиблиотеката „Самоглас“ го најавува својот нов проект, што го реализира во соработка со МТФ „Војдан Чернодрински“ од Прилеп.
Станува збор за театарски поткасти чија реализација е поддржана од Министерството за култура и Europe House Скопје. Во рамки на истиот се предвидени две поткаст сезони.
Во првата епизода „Почетоците на фестивалот“, што e објавена денеска, гостинка е проф. д-р Јелена Лужина, една од најдобрите познавачи на фестивалот, личност која ги знае сите значајни информации и факти за неговите почетоци, раст и развој. Таа има креирано
неколку монографии директно поврзани со фестивалот, меѓу кои е и јубилејната
монографија во чест на 50. роденден на фестивалот, монографијата за Илија Милчин и за Кирил Ристоски, како и креирање на зборници од четирите симпозиуми.
Поткастите ги водат актерките Сара Анастасовска и Ангела Стојановска. Тие зборуваат за  минатото на театарскиот фестивал во вкупно шест епизоди: Почетоците на фестивалот;  Чување на фестивалската меморија; Сите награди на фестивалот; Награда за животно дело; Коле Чашуле и фестивалот; Војдан Чернодрински на фестивалот.
Во наредните епизоди на „Самоглас“, што ќе се објавуваат секоја среда, гости ќе бидат:
Ана Стојаноска, Петар Темелковски, Стојан Дамчески, Сотир Трајков, Лилјана Мазова,
Каролина Мицевска, Иван Додовски, Зоја Бузалковска, Бајруш Мјаку, Бедија Беговска,
Благоја Чоревски, Лидија Иваноска, Александар Степанулески, Исидор Јованоски, Сара
Спиркоска, Наталија Теодосиева, Никола Ристановски, Дејан Лилиќ, Сашко Насев, Дарја
Ризова, Ѓорги Јолевски, Хакан Даци, Гентијана Рамадани, Наташа Петровиќ, Слаѓана
Вујошевиќ, Сабина Мемиши, Александар Михајловски, Марко Трајковиќ, Ќендрим
Ријани, Нела Витошевиќ, Љупчо Ѓоргиевски, Дејан Дуковски, Благица Секуловска и
Бранислав Николов.
Втората сезона на театарските поткасти ќе се снима и емитува за време на одржувањето на
МТФ „Војдан Чернодрински“ во Прилеп, од 9 до 16 јуни.
Аудиомонтажер и продуцент е Христијан Поп-Симонов, а Петар Антевски е задолжен за
изработка на промотивните материјали.
Секој може бесплатно да ужива во аудиобиблиотеката преку креирање на кориснички  профил на www.samoglas.mk или преку користење на мобилните апликации на „Самоглас“,  достапни на: AppStore, PlayStore и AppGallery.
Сите нови содржини на „Самоглас“, можете да ги следите на официјалните профили на
социјалните мрежи „Фејсбук“ и „Инстаграм“.
куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.