Вечерва на малата сцена во МОБ изведба на комичната опера „Рита“

703

Вечерва, 24 септември, 2019 г. со почеток во 20 часот, на малата сцена во Националната опера и балет ќе биде изведена комичната опера во еден чин „Рита“ од Гаетано Доницети.

„Рита“ е приказна за младата и убава Рита, вплеткана во сплетките и интригите на брачните недоразбирања со комичен, но среќен завршеток.

Солистичка екипа ја сочинуваат: Александра Лазаровска Василевски како Рита, Јане Дунимаглоски, Кристијан Антовски и Борко Биџовски. 

Режисер е Трајко Јордановски, а диригент Андрејa Наунов.

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.