Професорката Ванѓа Н. Радевска со предавање во КО-РА!

295

На 8 јуни 2022 во 18 часот, во културниот дом, “Кочо Рацин” Скопје (КО-РА) , проф. Ванѓа Н. Радевска -Halandji, доктор по психолошки науки, ќе има научно предавање на тема, “Особености на мисловни операции кај човекот -личност”.
На предавањето ќе бидат опфатени сите категории на личности.
Реномираната универзитетска професорка, сега во пензија, најави и нова книга наскоро.
Инаку таа подучува на креативна терапија. Неодамна јавно сподели совет.
-Со конец и игла да се запишат мисловните операции.
Македонска жена, која опредметува мисловни операции, со молив, глето, мотика и слични предмети, јас ќе претставам, со конец и игла на разновидно платно.
Создавала облека и прекривки во домаќинството, со тоа го разубавувала
Телото и домот.
Внесувала светлина околу себе и околината.
Да го прославиме денот со
31-експонати видови на везби, напишани од Македонска рака.
Видете, прочитајте, кажете па и земеме некоја мостра.
Светлина за сите, напиша таа и сподели фотографии од рачни изработки.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.