Професорот Јуџи Јамада одржа предавање за нинџи 

50

На 17 и 18 јуни 2024 година во преполната училница број 17 на Институтот за етнологија и антропологија се одржаа предавања, од страна професор Јуџи Јамада од Универзитетот Мие во Јапонија поврзано со стереотипот за нинџите.

На првиот ден Амбасадорот на Јапонија, г-дин Оцука Казуја, го отвори предавањето со краток говор на македонски. Гостите потоа ја посетија и едукативната збирка на факултетот.

Притоа на Амбасадорот официјално му подарија целосна оригинална машка носија од село Раштак, скопско, а професорот доби плетени чорапи од истиот крај.

Студентот Јовица Блажевски ја донираше носијата од својата сопствена колекција.

На 18 јуни се одржа второто предавање, кое беше проследено и со инсерти од филмови за нинџи.

Oрганизатори на предавањата беа Јапонската фондација, Македонско- јапонското друштво за пријателство и соработка, Јапонската амбасада и ИЕА.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.